JAMU v Brně - Aktuality - Brněnská JAMU se speciální technologií přidá k Berlínské filharmonii a Vídeňské státní opeře

Brněnská JAMU se speciální technologií přidá k Berlínské filharmonii a Vídeňské státní opeře  

Janáčkova akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Národním divadlem v Praze připravuje novou výstavu. Věnována bude významnému českému dirigentovi Zdeňku Košlerovi.  Výstava v historické budově Národního divadla začne 22. prosince a bude se pyšnit netradičním technologickým prvenstvím.

Na výstavě návštěvníky čekají nepublikované informace, ale také nově objevené exponáty z pozůstalosti dirigenta Košlera. Množství fotografií, kritik a vzácné korespondence doplní i osobní dirigentův deník. Tento materiál obsahuje údaje o všech oddirigovaných koncertech, představeních a dokonce též šifrované texty. Podle kurátora výstavy a doktoranda Hudební fakulty JAMU Gabriela Rovňáka tyto tajemné šifry zřejmě skrývají krátké kritiky výkonů některých umělců, které Košler vedl. Výstava se bude konat u příležitosti nedožitého 85. výročí narození Zdeňka Košlera a vstup na ni budou mít všichni návštěvníci divadla s platnou vstupenkou až do 31. března 2014.

Návštěvníci zajímavé expozice se mohou také těšit na speciální aplikaci pro Samsung Smart TV o klasické hudbě, jejíž ovládání bude netradiční. Uživatel bude moci menu aplikace ovládat pomocí pohybů ruky a vybírat jednotlivé položky. Speciální software propagující českou hudbu bude tedy ovládat podobně jako dirigent svůj orchestr.  Jde o jedinou aplikaci z oblasti klasické hudby s touto funkcí na světě. Ve spolupráci s brněnskou JAMU a Supraphonem vyvíjela tento program společnost Mautilus.  Janáčkova akademie múzických umění v Brně se tak připojí k Berlínské filharmonii a Vídeňské státní opeře, které jako jediné z oblasti klasické hudby mají na této platformě svou aplikaci. Aplikaci si budou moci stáhnout uživatelé na celém světě a dozvědět se tak více informací nejen o dirigentu Zdeňku Košlerovi a české hudbě, ale například i o možnostech studia na Hudební fakultě JAMU.

Dirigent Košler během své kariéry spolupracoval s více než šedesáti orchestry z celého světa a jen pod hlavičkou Národního divadla v Praze oddirigoval 863 představení. Díky vítězství na soutěži v New Yorku byl dokonce asistentem Leonarda Bernsteina!  Mimořádně oblíbený byl dirigent Košler na Slovensku, ale například i v Japonsku, které navštívil až 30 krát! Více informací najdete na  www.zdenek-kosler.cz a také na www.facebook.com/zdenek.kosler.

 

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
e-mail: marecekjamucz