JAMU v Brně - Aktuality - Divadlo na Orlí bude poprvé patřit dvěma operetám

Divadlo na Orlí bude poprvé patřit dvěma operetám  

Dvě krátké operety v jednom večeru chystá Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Při premiérách v sobotu 17. března a v neděli 18. března se uskuteční první české uvedení operety Vdova Grapinova německého skladatele Frindricha von Flotowa. Tento titul po přestávce doplní opereta Zasnoubení při lucernách známého Francouze Jacquese Offenbacha. Divadlo na Orlí tak bude poprvé patřit operetnímu žánru.

„Obě díla jsou diametrálně odlišná. Stavíme vedle sebe satiru a grotesknost Offenbacha vedle situační komiky von Flotowa.  Oba muži byli dobrými přáteli,“ komentoval dramaturgii dirigent večera Joel Hána. Studentský orchestr, který povede, se dokonce v jednom okamžiku stane hereckou součástí nové inscenace jako lidský dav. Nasazované tituly vůbec poprvé zazněly koncem padesátých let předminulého století na stejném jevišti pařížského divadla Bouffed-Parisiens. „Nechtěla jsem je násilně propojovat do jediného příběhu, i když oba spojuje téma emočního pozlátka v kontrastu se skutečnou láskou,“ poznamenala režisérka nové operetní inscenace Natálie Gregorová. Dodává však, že připsala dvojici postav sluhů a duo venkovanů, které v její inscenaci nastudovali dva studenti muzikálového herectví, kteří se objeví v obou částech večera.

V narážce na pozlátkovost citů vytvořila scénografka a výtvarnice kostýmů Kateřina Doleželová jako ústřední a dominantní prvek scény velkou pozlacenou konstrukci krystalu diamantu. Tento nebývale objemný objekt o rozměru 2,4 x 2,2 metru vznikl při zaměstnávání odsouzených osob ve věznici v Ostravě-Heřmanicích. „V našich podmínkách jsme nebyli schopni nic tak velkého vytvořit, museli jsme tedy požádat o spolupráci vězněné,“ doplnila studentka scénografie Doležalová, která se v kostýmech inspirovala módou třicátých let minulého století. V tuzemsku poprvé uváděná Vdova Grapinova od německého skladatele Friedricha von Flotowa představuje v hlavní úloze sluhu Vincenta, který se snaží pomoci svému pánovi Markýzi de Brexieus vzpamatovat z nešťastné lásky. Novou nadějí se stane krásná, sebevědomá a hlavně bohatá vdova, která přijede na zchudlé panství a s radostí se stane markýzovou ženou. To však ještě nikdo netuší, co se za tímto sňatkem skrývá. „Jako zpěvačka se v operním žánru nedostanu k mluvenému slovu, opereta mi v lecčems přijde i náročnější,“ doplnila Pavla Radostová, která hlavní ženskou roli nastudovala jako svůj absolventský výkon.

Druhou operetou večera bude titul Zasnoubení při lucernách od Francouze Jacquese Offenbacha. Lehce naivní příběh z francouzského venkova zrcadlí lásku mezi statkářem Petrem a jeho schovankou Denisou, kteří k sobě i přes velký cit neumějí najít tu správnou cestu. Na inscenaci ve dvou padesátiminutových blocích pracují výhradně studenti Hudební i Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. První reprízy této operetní novinky se uskuteční hned tři následující pracovní dny po víkendových premiérách také vždy v 19 hodin.

Mgr. Luboš Mareček

Další info:

http://divadlonaorli.jamu.cz/index.php?a=repertoar-pripravujeme/vdova-grapinova-zasnoubeni-pri-lucernach

https://www.facebook.com/KomorniOpera/?ref=aymt_homepage_panel