JAMU v Brně - Aktuality - Divadlo na Orlí uvede komorní operu Tajné manželství

Divadlo na Orlí uvede komorní operu Tajné manželství  

V italském originále nastudovali komorní operu Il Matrimonio segreto (Tajné manželství) studenti Hudební a Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Nejnovější produkci zdejší Komorní opery JAMU uvede ve dvou premiérách Divadlo na Orlí a to 24. a 26. března vždy v 19 hodin. Na realizaci operního projektu se podílí studenti mnoha oborů: zpěv, režie, scénografie, světelný design a hudební produkce. Bezmála dvě desítky účinkujících v různých alternacích doplní komorní orchestr.

„Nepůjde o klasickou, ale o aktualizovanou intepretaci i nastudování díla. A tak jsem vytvořil také adekvátní instrumentaci v podání kvinteta dřevěných nástrojů, cembala a harfy, která skutečně nebyla typická pro takové tituly v době vzniku opery,“ uvedl italský dirigent Damiano Binetti, pod jehož taktovkou diváci operu uslyší. Notový materiál Binetti upravil pro komorní obsazení orchestru. V inscenaci se tak vedle cembala a harfa rozezní například i barokní tympány.  Vedle své dráhy profesionálního dirigenta studuje Bianetti doktorský program právě na Hudební fakultě JAMU

Komická opera Doménica Cimarosy o dvou jednáních měla premiéru 7. února 1792 ve Vídni.  Brněnské nastudování režisérky Kateřiny Reichové diváky ale přenese do současnosti a prostřední část děje se kupříkladu bude odehrávat na benzínové pumpě. Dvouaktová operní buffa na libreto Giovanniho Bertatina zazní v originálním italském jazyce, dvou a půl hodinové představení bude doprovázeno projekcí českých titulků. Režijní koncept Kateřiny Reichové (studentka 2. ročníku bakalářského stupně oboru operní režie) se zakládá na odhalování tajemství jednotlivých postav, přivede však na jeviště postavy ze současné Itálie: „Otec je v našem podání  mafián, zamilovaný Paolino u nás bude zase taxikář.“ Tajná svatba milenců tak pro diváky nebude jedinou zápletkou děje.

„Operu neustále považují za velmi současnou. Ostatně titul měl premiéru ve Vídni a nemohl být na domácí půdě uváděný, protože už tenkrát byl pro Italy příliš současný a adresný, což myslím trvá i dnes,“ poznamenal Damiano Binetti. Svůj původ dirigent zúročil při hudebním nastudování. „Sólisté ocenili zejména jeho pomoc se správnou výslovností,“ vysvětlila mladá režisérka. Komičnost originálu podle ní podtrhnou dvě přidané postavy (Trhovec a Dělník), které ztvární studenti 1. ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU. Celou inscenaci doprovází sedmnáctičlenný Janáčkův akademický orchestr, který je složený ze studentů Hudební fakulty JAMU. Minimalistickou scénu studentky Terezy Jančové doplní progresivní projekce, která nastiňuje prostředí děje začínajícího například na tržišti. Naznačený režijní koncept potrhnou také Jančové soudobé kostýmy posouvající celý pozdně barokní útvar do stávajícího století. Světelný design je zase dílem studentky Zuzany Bottové. Jedná se již o třetí inscenaci, která vzniká ve spolupráci obou fakult JAMU.

Reprízy inscenace se konají v těchto termínech: st 27., čt 28., pá 29., so 30. března 2019.

Mgr. Luboš Mareček, Ph.D.
marecekjamucz