JAMU v Brně - Aktuality - JAMU udělí čestný doktorát Eugenio Barbovi

JAMU udělí čestný doktorát Eugenio Barbovi  

Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pozítří obdrží přední světový divadelník Eugenio Barba. Mimořádný akt se uskuteční 12. května v Divadle na Orlí. Slavnostním shromáždění na této školní scéně začne v 11 hodin a je součástí letošních celoročních oslav 70. výročí založení JAMU.

„Eugenio Barba je vynikající představitel druhé divadelní reformy, zakladatel věhlasného divadla Nordisk Teaterlaboratorium/Odin Teatret, kde rozvíjí nové postupy systematického tréninku herců, je význačný divadelní režisér a tvůrce řady inscenací, kterými se zapsal do dějin světového divadla. A neposlední řadě je také přední znalec asijských divadelních technik a postupů jakož i zakladatel Mezinárodní školy divadelní antropologie,“ poznamenal na adresu oceňovaného muže prorektor JAMU profesor Josef Kovalčuk.

Slavný divadelník se stane v pořadí čtrnáctou osobností dekorovanou nejvyšší hodností brněnské umělecké akademie. Zařadí se tak po bok dosavadních čestných doktorů: Rudolfa Firkušného, Ludvíka Kundery, Václava Havla, Jiřího Suchého, Sira Charlese Mackerrase, Ivana Vyskočila, Zdeňka Mácala, Sira Toma Stopparda, Pierra Bouleze, Emílie Vášáryové, Johna Tyrrella, Milana Uhdeho a Vojtěcha Jasného. Samotný Barba už je čestným doktorem několika světových univerzit jako kupříkladu v Bologni, Edinburku, Hong Kongu, Varšavě, Šanghaji či Buenos Aires.

Barba v roce 1964 založil proslulý Odin Teatret, kde rozvíjel nové postupy systematického tréninku herců, ve kterých zúročil zkušenosti z práce Grotowského i z výzkumů asijského divadla. Zabývá se také postavením herce a divadla ve společnosti a v kulturních dějinách – díky tomu se stal jedním ze zakladatelů oboru divadelní antropologie. Jmenovaný soubor nyní poprvé vystoupí v České republice a uvede v Brně jednu z Barbových nejnovějších inscenací The Chronic Life (Věčný život), v níž tvůrce syntetizuje své dosavadní tvůrčí směřování. A právě herci z Odin Teatret a tedy účinkující ze jmenovaného titulu při slavnostním udělení čestného doktorátu vystoupí. Po Barbově děkovné řeči jedenáct aktérů v krátkém bloku zazpívá.

Janáčkova akademie múzických umění v Brně uděluje titul Doctor honoris causa od roku 1993. Vesměs celosvětově proslulí čestní doktoři povyšují nejen tuzemskou image ale také mezinárodní prestiž akademie. Všichni dekorovaní zároveň představují symbolické patrony JAMU, kteří se při slavnostním slibu zavazují škole pomáhat a být její autoritou.  V dosavadní řadě vyznamenaného tuctu mužů a jedné ženy šlo vždy o mimořádné divadelníky či hudebníky. „Jsme přesvědčeni, že nejvyšší hodnost, jakou můžeme na naší Alma Mater udělit, Eugenio  Barbovi  plným právem náleží,“ uvedl rektor JAMU profesor Ivo Medek.

Mezi Barbovy inscenace, kterými se zapsal do dějin světového divadla, patří například Kaspariana (1967), Dům mého otce (1972), Brechtovy fragmenty (1980), Svatba s Bohem (1984), Oidipův příběh (1984), Oxyrhincus Evangelium (1985) a mnoho dalších.

Mgr. Luboš Mareček
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz