JAMU v Brně - Aktuality - JAMU vítá na festivalu Setkání/Encounter exotické divadelní školy z celého světa

JAMU vítá na festivalu Setkání/Encounter exotické divadelní školy z celého světa  

Brno – Divadelní školy uměleckých akademií z Íránu, Itálie, Chorvatska, Izraele, Kolumbie, Moldávie, Polska, Rakouska, Španělska nebo Švýcarska a navíc tradiční účastníci tedy pražská DAMU a bratislavská VŠMU se představí na 27. ročníku mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2017. Pořádající Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně jedinečnou přehlídku zahajuje právě dnes. Nesoutěžní festival potrvá do soboty 1. dubna, kdy při večerním ceremoniálu v Divadle Husa na provázku odborná porota označí některé zajímavé festivalové výkony nebo počiny. Na pětidenní akci vystoupí na dvě stovky vysokoškolských studentů ze čtrnácti uměleckých škol.

„Mezi festivalové nováčky se letos zařadí škola z moldavského Kišiněva stejně jako škola z Tel-Avivu. Zajímavá bude účast hostů z Iránu a Izraele,  divadlo žádné poltické rozepře neuznává,“ prohlásil ředitel festivalu Petr Oslzlý.   Dodává, že celá akce je nejprestižnějším školním středoevropským festivalem, který se žádným jiným podnikem v tomto prostoru nesnese srovnání.

Přehlídku Setkání/Encounter připravují výhradně studenti pořádající Divadelní fakulty JAMU a každoročně mění své téma. To letošní je vyjádřeno anglickou otázkou Hard Choices? tedy Těžká volba? „Tematizujeme vlastně přetlak informací. Každý den totiž čelíme volbám - třeba jakou si vybrat školu, značku mléka nebo typ média, z nějž dostaneme skutečně relevantní informace,“ uvedla koordinátorka organizačního týmu Denisa Sedláčková.  Patronem letošního Setkání/Encounter se stal absolvent brněnské JAMU a známý herec Josef Polášek: „Mám svoji alma mater velmi rád, těším se na uměleckou konfrontaci všech účastníků přehlídky.“

Podtitul letošního festivalu Hard choices? se také mj. objeví v pěti kavárnách v centru Brna, kde v průběhu přehlídky potrvají výstavy fotografií z historie celé akce. „V hlavním programu se hodně objevují válečná témata stejně zajímavý je ale off program, který nabídne workshopy, divadelní výstupy studentů DIFA JAMU. Všechny festivalové dny jsou zakončeny festivalovými parties,“ doplnila Sedláčková.

Dějištěm festivalových představení jsou různá brněnská divadla. Budoucí herečtí profesionálové si ozkoušejí jeviště například v Divadle na Orlí, Divadle Husa na provázku, v divadelním studiu Marta či v Hadivadle. Podrobný program a další informace o nezvyklé přehlídce lze najít na stránkách www.encounter.cz 

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz