JAMU v Brně - Aktuality - Klauni se v Divadle na Orlí inspirovali příběhem Romea a Julie

Klauni se v Divadle na Orlí inspirovali příběhem Romea a Julie  

Nejslavnější tragédie lásky posloužila jako inspirace autorské inscenaci Chaos srdce, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 11. října v Divadle na Orlí. První premiéru sezony na této scéně JAMU v Brně připravil třetí ročník Ateliéru fyzického divadla pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka. Současná klaunérie v podání devíti studentů Divadelní fakulty JAMU chce v proslulé Shakespearově předloze zdůraznit hru protikladů a kontrastů. „Romeo je milenec i vrah, mladý pár v loži střídavě tvrdí, že jen den i noc, láska je tady nenávist a někdy naopak,“ vysvětlil Gulko, který od roku 1998 vede skupinu Cahin­Caha blízkou hnutí nového cirkusu.

Titul Chaos srdce je výsledkem více než ročního tvůrčího procesu. „„Vycházíme z principů současného cirkusu, klaunského umění, tance, pantomimy, rituálních forem či prvků commedia dell'arte. Klaun se definuje jako oxymórní figura: pitomá i geniální, jedinečná i univerzální, artistní i katastrofální,“ dodal vedoucí ateliéru Pierre Nadaud.

Jako výchozí text zvolil klaun, akrobat a režisér Daniel Gulko známou Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. Dramaturgii komentuje Američan v současnosti působící ve Francii těmito slovy: „Hledal jsem téma velké intimity a love story současně. V  této tragédii objevil mnoho linek pro klauny, po nichž se mohou po celou dobu pohybovat a neustále měnit charaktery.“ Také proto se budou protagonisté v některých rolích střídat a ústřední pár mladých milenců ztvární hned čtyři Romeové a tři Julie. „Je to velmi silná skupinová práce, nemám rád hlavní a vedlejší role,“ doplnil Gulko k nezvyklému řešení. Režisér se nechal volně inspirovat také jinými Shakespearovými texty. A tak v této tragédii Romea a Julie zazní kupříkladu i monolog z Hamleta. Každé představení doplní živá hudba Pavla Fajta.

Klaunské profesní školení protagonistů se zčásti odrazí také v jejich kostýmech. Mladý scénograf a výtvarník kostýmů Stanislav Cibulka vybavil všechny účinkující výrazným líčením a specifickými umělými nosy. „Vyžaduji a u svých herců pěstuji fyzické nasazení, transparenci, která herce otevírá až k závratnému soukromí, dbám na živý kontakt s divákem,“ dodal režisér Gulko. V představení účinkují studenti 3. ročníku Ateliéru fyzického divadla Divadelní fakulty JAMU: Viktor Černický, Aneta Červená, Vojtěch Hříbek, Tomáš Janypka, Silvie Kudelová, Jazmína Piktorová, Ekaterina Plechkova, Tereza Sikorová a Marie Svobodová. Světelný design představení je dílem Jakuba Kubíčka.

Mgr. Luboš Mareček

Představení Chaos srdce bude na programu Divadla na Orlí:

- v roce 2015: 12. 10., 13. 10., 14. 10., 16. 10., 22. 10., 2. 11., 3. 11.

- v roce 2016: 21. 1., 22. 1., 25. 1., 26. 1., 2. 3., 3. 3.

Více informací lze nalézt o inscenaci či ateliéru Fyzického divadla:

https://www.facebook.com/PHYSICALTHEATREDIFAJAMU

http://www.physicaltheatreschool.jamu.cz/ nebo na stránkách JAMU http://difa.jamu.cz/obory-a-ateliery/atelier-klaunske-scenicke-a-filmove-tvorby.html