JAMU v Brně - Aktuality - Martinů operu přesunuli studenti JAMU do Afriky

Martinů operu přesunuli studenti JAMU do Afriky  

Do exotického prostředí žhavé Afriky zavede diváky nová inscenace Mirandolina, kterou připravila Komorní opera Hudební fakulty JAMU. Studentský tým v čele s Vendelínou Osvaldovou, která tímto titulem absolvuje svá studia operní režie, tak zasadil operu Bohuslava Martinů do nezvyklé destinace. Premiéry se uskuteční 21. a 22. listopadu v Divadle na Orlí. Následné čtyři reprízy jsou plánované na další dny od 23. do 26. listopadu. Všech šest představení začíná vždy v 19 hodin.

Podle dirigenta Marka Klimeše je tato komická opera, kterou Martinů napsal včetně vlastního italského libreta podle komedie Carla Goldoniho La locandiera (Hostinská) z roku 1753, v tuzemsku spoře uváděným titulem.  Mnohem častěji se hraje na německé půdě. Dílo zkomponované mezi lety 1953-54 bylo v Brně nastudováno naposledy v roce 1968 a právě z tohoto roku český překlad Rudolfa Vonáska, který nyní používají i studenti HF JAMU.

Scéně Jaroslava Záděry dominuje díky posunu prostředí ratan a nábytek z tohoto materiálu. Také kostýmy Elišky Lupačové Ondráčkové jsou inspirovány safari stylem a výraznými dekory afrického kontinentu.  Proč studentka operní režie Vendelína Osvaldová přenesla děj z Itálie do Afriky? „Martinů velmi rád cestoval.  My se spolu s ním tedy vypravili do Afriky,“ komentovala režisérka. Děj zavede diváka do exotického prostředí, kde Mirandolina s věrným společníkem Fabriziem vedou polorozpadlý hotýlek. Hosté jej navštěvují zejména kvůli krásné majitelce, ale ta z nich spolu s Fabriziem tahá jen pozornosti a peníze.  Mezi zamilované zákazníky patří i šlechtici Markýz di Forlimpopoli a Hrabě d’Albafiorita, který se snaží upoutat Mirandolinu drahými dary. Pomyslnou idylku naruší příchod rytíře di Ripafratta. V okamžiku, kdy přijede tento nový návštěvník, který Mirandolinu zaujme a který nenávidí ženské pokolení, se situace překvapivě vyhrocuje…

Na jevišti Divadla na Orlí se vystřídá 17 zpěváků v mnoha alternacích, v titulní roli se představí Ivana Pavlů nebo Pavla Radostová či Karolína Žmolíková. Janáčkův akademický orchestr v čele s dirigentem Klimešem bude čítat 27 hráčů.  Celou operní produkci však zajišťuje přes sedm desítek ponejvíce studentů Hudební fakulty JAMU.

Bohuslav Martinů (1890-1959) byl žákem Josefa Suka a později také Alberta Rousella v Paříži. V jeho díle najdeme šest symfonií, čtyři smyčcová kvarteta, šest oper a bezpočet dalších skladeb. Martinů se proslavil po celém světě, jako skladatel se řadí k předním umělcům moderny 20. století. První uvedení a tedy světovou premiéru měla Mirandolina v pražském Národním divadle v květnu 1959 na scéně Smetanova divadla s Mariou Tauberovou v hlavní roli. V srpnu téhož roku Martinů zemřel. 

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Beethovenova 2
662 15 Brno
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz