JAMU v Brně - Aktuality - Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně 2015 zná vítěze

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně 2015 zná vítěze  

Novozélandská houslistka Amalia Hall a slovenské smyčcové Mucha Quartet jsou vítězi Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně.  Její letošní 21. ročník patřil od 20. do 25. září právě houslím a smyčcovým kvartetům. Tříkolové a šestidenní klání mladých umělců do pětatřiceti let pořádala Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (HF JAMU) ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka.

První cenu získala mladá umělkyně z Nového Zélandu za nejlepší interpretaci skladby Antonína Dvořáka. Druhé místo s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka si z Brna odváží Amelia Maszonska z Polska. Jako třetí se s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů umístil tuzemský houslista David Mirzoev, student pořádající akademie ze třidy profesora Františka Novotného.

Prezident soutěže a děkan HF JAMU profesor Jindřich Petráš uvedl, že zájem o účast v soutěži ze strany zahraničních účastníků sílí: „Stačí připomenout, že v oboru houslí před osmi lety tady soutěžil tucet zájemců. Letos jich bylo přihlášeno jedenašedesát ze čtyřiadvaceti zemí.“ Na soutěž nakonec dorazilo sedmadvacet mladých virtuosů z celého světa.

Ve druhém soutěžním oboru se utkalo sedm smyčcových kvartet kupříkladu z USA, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska či Norska. Slovenští vítězové z Mucha Quartet si odnesli také zvláštní cenu Kruhu přátel hudby v Kralupech nad Vltavou: koncert v rámci 44. ročníku Hudebních slavností Antonína Dvořáka v roce 2016.

Další dvě místa patřila českým interpretům. Druhou příčku s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Antonína Dvořáka obsadilo Doležalovo kvarteto, které získalo také Cenu Opus Musicum tedy roční předplatné tohoto časopisu. Třetí místo připadlo Sedláčkovu kvartetu.

Tajemnice soutěže Kateřina Polášková upozornila, že výhra je spojena i se zajímavým finančním ohodnocením. Vítěz soutěže v každém oboru obdržel finanční odměnu 100 000 korun, druhé a třetí místo je spojeno s částkami 70 000 Kč a 40 000 korun. Brněnská soutěž je multioborová a v cyklu pěti let se v ní střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se v Brně utkají obory lesní roh a tuba.

Klání se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška a primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Udělení cen - housle

Uděleníé cen - kvarteta

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy JAMU
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz