JAMU v Brně - Aktuality - Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně kralovali korejští hráči na tubu

Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně kralovali korejští hráči na tubu  

Dvaadvacátý ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně je minulostí a zná vítěze.  Letos se na prestižní přehlídku přihlásilo rekordních sto šedesát hornistů a tubistů. Šestidenní klání, které pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka, se letos neslo ve znamení soutěžních nástrojů lesní roh a tuba.

První cenu si v oboru lesní roh odnesl maďarský hudebník János Benyus, druhá cena putuje do Velké Británie a získal ji Benjamin Goldscheider. Třetí místo potom obsadila studentka pořádající JAMU Ludmila Urbanová. 

Korejská republika kralovala v soutěži tubistů. Právě z tohoto státu pochází nositel první ceny  Takahiro Kim, ale také Zeewong Munn, který obsadil třetí místo. Mezi nimi skončil maďarský hudebník Gergely Lukács.

Vítězové soutěže v každém oboru získali finanční odměnu sto tisíc korun, druhé a třetí místo byly spojeny s částkami sedmdesát a čtyřicet tisíc korun.

„Velmi nás těší, že soutěž má ve světě takový zvuk a zájem o účast roste. Soutěž se zařadila v posledních letech jak počty přihlášených účastníků, tak i kvalitou předvedených výkonů mezi největší evropské soutěže. Přestože se letos ve stejnou dobu konaly prestižní mezinárodní soutěže pro lesní roh v Mnichově a pro tuby v Düsseldorfu, byl o účast v Brně enormní zájem,“ uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty profesor Jindřich Petráš.

Na Hudební fakultu JAMU se sjeli mladí hudebníci doslova z celého světa. Vedle umělců ze všech evropských zemí se na soutěži objevili účastníci kupříkladu z Japonska, USA, Brazílie, Singapuru či Tchaj-wanu. Celkem se brněnské soutěže zúčastnili zástupci třiceti zemi. Uznání předem vyslovil i předseda mezinárodní poroty pro lesní roh Will Sanders: „Počet přihlášených účastníků v letošním roce předčil veškerá očekávání a v mnou hodnoceném oboru překonal všechny dosavadní soutěže ve hře na lesní roh v Brně.“ V povinném repertoáru zazněly skladby českých autorů -Juraje Filase, Jana Václava Sticha Punta, nebo Františka Antonína Rosettiho. Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je multioborová a v cyklu pěti let se v ní střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se utkají pianisté a varhaníci.


Udělení cen - lesní roh

Udělení cen - tuba

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Beethovenova 2
662 15 Brno
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz