JAMU v Brně - Aktuality - Na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka do Brna míří přes šedesát houslistů

Na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka do Brna míří přes šedesát houslistů  

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně, která začne v neděli 20. září 2015, bude letos patřit houslím a smyčcovým kvartetům. Tříkolové klání mladých umělců do pětatřiceti let potrvá do 25. září a uskuteční se v Koncertním sále HF JAMU, v Divadle na Orlí a v Besedním domě. Již 21. ročník špičkové soutěže pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka.

„Chceme, aby soutěž byla nejvíce mezinárodní, a zájem ze zahraničí skutečně sílí. Stačí připomenout, že v oboru houslí před osmi lety tady soutěžil tucet zájemců. Letos jich přijede rovnou jedenašedesát ze čtyřiadvaceti zemí celého světa,“ uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty profesor Jindřich Petráš. Ve druhém soutěžním oboru se utká sedm smyčcových kvartet kupříkladu z USA, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska či Norska. Dvě tělesa budou česká. Housloví virtuosové také pocházejí namnoze ze zámoří jako Spojených států, Mexika, Brazílie, Tchaj-wanu, Jižní Koreje či Japonska.

Mladí houslisté musí v prvním kole zahrát jedno z Paganiniho capriccií a jednu z předepsaných sonát J. S. Bacha. „Hra zpaměti je podmínkou. Pořadí skladeb si soutěžící určuje sám,“ doplnila tajemnice soutěže Kateřina Polášková. V dalším kole čekají soutěžící skladby Janáčka a Mozarta a zvolená skladba jakéhokoliv stylového období. Čtyři finalisté, kteří se utkají o nejvyšší metu soutěže, předvedou jeden houslový koncert s orchestrem. Vybrat si mohou ze tří skladeb:

  • L. Janáček: Houslový koncert Putování dušičky
  • A. Dvořák: Houslový koncert a moll, op. 53
  • B. Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 2

Hra zpaměti je u houslistů podmínkou ve všech kolech. To třetí se uskuteční za doprovodu Filharmonie Brno a pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka v Besedním domě 25. září 2015 od 18 hodin.

Ještě o den dříve na stejném pódiu tedy 24. září 2015 od 19 hodin se uskuteční koncert laureátů smyčcových kvartet. V závěrečném kole je tady povinný Janáčkův smyčcový kvartet č. 2 Listy důvěrné. „Kvalitní a korektní porota dělá soutěž soutěží a je důvodem, proč se hráči o účast zajímají. U nás jsou v porotě mimořádní interpreti a pedagogové v jedné osobě,“ doplnil prezident soutěže Petráš. Sedmičlennou porotu pro obor housle povede polský profesor poznaňské akademie Bartosz Bryła, jeho protějškem u smyčcových kvartet bude známý český hudebník a pedagog Adolf Sýkora.

Jak upozorňuje tajemnice soutěže Kateřina Polášková, je výhra spojena se zajímavým finančním ohodnocením. Vítěze soutěže v každém oboru čeká finanční odměna 100 000 korun, druhé a třetí místo je spojeno s částkami 70 000 Kč a 40 000 korun. „Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro se jedná o druhou nejvýznamnější akci svého druhu v tuzemsku,“ připomněl profesor Jindřich Petráš. Brněnská soutěž je multioborová a v cyklu pěti let se v ní střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se v Brně utkají obory lesní roh a tuba.

Soutěž se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška a primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Mgr. Luboš Mareček - 602 275 303

Podrobné informace o soutěži:

http://hf.jamu.cz/mezinarodni-soutez-leose-janacka/

https://www.facebook.com/MSLJBrno