JAMU v Brně - Aktuality - Na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka do Brna míří rekordní počet hudebníků ze třiceti zemí

Na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka do Brna míří rekordní počet hudebníků ze třiceti zemí  

Rekordních sto šedesát hornistů a tubistů se přihlásilo k účasti na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně, která se letos už po dvaadvacáté odehraje ve dnech 17. až 22. září 2016. Prestižní klání, které pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka, se letos ponese ve znamení soutěžních nástrojů lesní roh a tuba.

„Velmi nás těší, že soutěž má ve světě takový zvuk a zájem o účast roste. Soutěž se zařadila v posledních letech jak počty přihlášených účastníků, tak i kvalitou předvedených výkonů mezi největší evropské soutěže. Přestože se letos ve stejnou dobu konají prestižní mezinárodní soutěže pro lesní roh v Mnichově a pro tuby v Düsseldorfu, je o účast v Brně enormní zájem,“ uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty profesor Jindřich Petráš. Do Brna se sjedou mladí hudebníci doslova z celého světa. Vedle umělců ze všech evropských zemí se na soutěži objeví účastníci kupříkladu z Japonska, USA, Brazílie, Singapuru či Tchaj-wanu. Celkem se tak brněnské soutěže zúčastní zástupci třiceti zemi. Uznání předem vyslovil i předseda mezinárodní poroty pro lesní roh Will Sanders: „Počet přihlášených účastníků v letošním roce předčil veškerá očekávání a v mnou hodnoceném oboru překonal všechny dosavadní soutěže ve hře na lesní roh v Brně.“

Tříkolové klání mladých umělců do pětatřiceti let se uskuteční v Koncertním sále HF JAMU, v Divadle na Orlí – Hudebně dramatické laboratoři a v Besedním domě, kde se koná ve čtvrtek 22. září 2016 od 17 hodin závěrečné třetí kolo. Nejlepší z nejlepších z obou oborů v něm k vítězným příčkám doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka. Veškerá vystoupení soutěžících jsou veřejně přístupná. Vstup na všechny koncerty je volný.

V povinném repertoáru zazní také skladby českých autorů -Juraje Filase, Jana Václava Sticha Punta, nebo Františka Antonína Rosettiho. Vítěze soutěže v každém oboru čeká finanční odměna sto tisíc korun, druhé a třetí místo jsou spojeny s částkami sedmdesát a čtyřicet tisíc korun. „Velice mne těší, že do odborných porot přijali pozvání mimořádní interpreti a pedagogové, neboť jen kvalitní a korektní porota je zárukou vysoké objektivity při vybírání těch nejlepších.“ doplnil prezident soutěže profesor Petráš. Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je multioborová a v cyklu pěti let se v ní střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se utkají pianisté a varhaníci.

Mgr. Luboš Mareček, Specialista pro vnější vztahy JAMU 


 

Porota obor lesní roh:
Will Sanders
(Holandsko) – předseda, David Johnson (USA/Švýcarsko), Szabolcz Zempléni (Maďarsko), Tadeusz Tomaszewski (Polsko), Michael Höltzel (Německo), Zuzana Rzounková (Česká republika), Jindřich Petráš (Česká republika)

Porota obor tuba:
Øystein Baadsvik
(Norsko) – předseda, Gábor Adamik (Maďarsko), Alessandro Fossi (Itálie), Dirk Hirthe (Německo), Nikolaj Kanišák (Slovensko), Pavel Trnka (Česká republika), Pavel Bureš (ČR)

http://hf.jamu.cz/mezinarodni-soutez-leose-janacka/

https://www.facebook.com/MSLJBrno

Důležité kontakty:

Prezident soutěže: prof. MgA. Jindřich Petráš, děkan HF JAMU, kontakt pro média 603 149 924.

Tajemnice soutěže: BcA. Mária Žilecká, maria.zileckahf.jamucz, +420 730 683 736 

Program:

LESNÍ ROH

Koncertní sál HF JAMU v Brně

1. kolo: 17.–18. 9. 2016 od 8.30 hod.

2. kolo: 20. 9. 2016 od 9.00 hod.

TUBA

Divadlo na Orlí v Brně

1. kolo: 17.–18. 9. 2016 od 8.30 hod

2. kolo: 20. 9. 2016 od 9.00 hod.

Besední dům v Brně

3. kolo, vyhlášení výsledků a udílení cen

22. 9. 2016 od 17.00 hod. ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, diriguje Stanislav Vavřínek

Na všechna soutěžní kola je vstup volný. Změna programu vyhrazena.

Soutěž se koná za finanční podpory:

  • Nadace Leoše Janáčka
  • Statutárního města Brna
  • Jihomoravského kraje
  • Ministerstva kultury ČR
  • Nadace Český hudební fond
  • Nadace Život umělce
  • pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška a primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Partneři soutěže: Janáčkova filharmonie Ostrava,
OSA Partners, Miraphone