JAMU v Brně - Aktuality - Na mezinárodním festivalu Setkání/Encounter v Brně zaujaly herečky z Polska a Francie

Na mezinárodním festivalu Setkání/Encounter v Brně zaujaly herečky z Polska a Francie  

Na mezinárodním festivalu Setkání/Encounter v Brně zaujaly herečky z Polska a Francie

Zejména studentky z Paříže a Polska získaly ocenění 26. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2016, který včera večer vyvrcholil v Brně. Na svého druhu jediné tuzemské přehlídce pořádané Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzických umění se dostalo dále uznání účastníkům z Německa a Itálie.

Pětidenní přehlídky se letos zúčastnily umělecké školy z jedenácti zemí světa.  Hned dvě ocenění si odnesla Manon Chircen z Národní konzervatoře dramatických umění v Paříži za působivou inscenaci Uštknutí, v níž zpracovala téma násilí páchaného na ženách.  Mladá Pařížanka získala cenu The Swag od studentské poroty a druhé ocenění v podobě festivalové sošky Marta jí předal režisér a člen odborné poroty Filip Nuckolls, který na této inscenaci ocenil jasnou vizi a čistě uchopený divadelní koncept. Předsedkyně studentské poroty Pernille Olesen z Dánska verdikt zdůvodnila slovy: „Ocenili jsme Manon Chircen za vedení tvůrčího procesu a jasně promyšlený umělecký záměr, silnou koncepční vizi a respekt k důležitému tématu představenému s humorným nicméně intenzivním přístupem.“

Odbornou porotu dále zaujaly dva ženské herecké výkony z polských akademií. Studentka Polské národní školy filmu, televize a divadla v Lodži Maria Debská získala ocenění za ztvárnění Schillerovy Marie Stuartovny.  Porotkyně Kristina Žantovská toto rozhodnutí odborné jury a výkon v roli skotské panovnice okomentovala: „Marie Debská získala ocenění za přesvědčivý a dynamický výkon, který byl vytvořen se silnou charakterizací a jasně kontrolovaným herectvím.“ Za intenzivní a uvědomělý výkon v inscenaci Dogville si odnesla cenu i další polská účastnice festivalu Karolina Kuklińská z Národní akademie divadelního umění v Krakově.

Pětičlennou porotu zaujala také práce Clary Nothdurft z německé Akademie múzických umění Baden-Württemberg v Ludwigsburgu a sošku Marty ji věnovala jako uznání za vytvoření dynamického scénického a kostýmního designu k inscenaci s neobvyklým názvem 5.6. - 11. 6. (mrtvý) 15. 6. (vzkříšení). Jak upozorňuje ředitel festivalu Petr Oslzlý z pořádající brněnské akademie festival je nesoutěžní a rozdávaná ocenění jsou vlastně pojmenováním neobvyklého a výjimečného individuálního výkonu.  Sám také udělil ocenění a pátou sošku Marty do rukou Franceska Lieneriho z italské školy Conservatorio Santa Cecilia v Římě za hudební kompozici a její interpretaci přímo na scéně v inscenaci Sny o snech.

Do Brna na jedinečnou přehlídku letos přijely divadelní akademie kupříkladu z Ruska, Británie, Francie, Tchaj-wanu, Skotska, Španělska, Itálie, Polska, Bulharska či Německa. Nezvyklý divadelní svátek je zcela v gesci studentů brněnské akademie. Zájem zahraničních škol vždy několikanásobně převyšuje možnosti pořadatelů, také letos mělo zájem do Brna přijet třicet škol. Studentská koordinátorka akce Adéla Svídová při závěrečném ceremoniálu již oznámila termín, v němž se bude konat nadcházející ročník. Napříště se do Brna sjedou mladí divadelníci z celého světa od 28. března do 1. dubna 2017.

Mgr. Luboš Mareček