JAMU v Brně - Aktuality - Obě fakulty JAMU připravily vánoční pořad Vávro, vidíš hvízdu?

Obě fakulty JAMU připravily vánoční pořad Vávro, vidíš hvízdu?  

Vánoční hry, zvyky, písně, obyčeje, pastorely a také melodram v nastudování studentů a pedagogů Divadelní a Hudební fakulty JAMU nabídne komponovaný pořad Vávro, vidíš hvízdu?  Speciální vánoční program bude uvedený v Divadle na Orlí ve čtvrtek 18. a v pátek 19. prosince vždy v 19 hodin.
„Pořad navazuje na dřívější Vánoční koncerty Hudební fakulty a jedním z jeho cílů je prohloubit spolupráci obou fakult. Počítáme, že přijde hodně studentů a pedagogů z obou fakult. Večer je ovšem otevřený i těm, kteří si koupí lístky. Obě uvedení byla ale brzy vyprodána,“ uvedl dramaturg pořadu a profesor pořádající akademie Josef Kovalčuk. 
Pořad v režii Břetislava Rychlíka se jmenuje stejně jako vánoční hra na motivy lidových her z Rosic, Volyně a Ždánic, kterou studenti na závěr uvedou.  Hře Vávro, vidíš hvizdu? budou ještě předcházet tři části: Od sv. Ondřeje do Vánoc - pásmo lidových zvyků, obyčejů a písní z předvánočního období, dále Štědrý den tedy melodram Zdeňka Fibicha na text Karla Jaromíra Erbena a Rybovy Pastorely čili vánoční hudba a písně autora zřejmě nejznámější vánoční mše Hej, mistře.

Scénář vytvořilo šest posluchačů režie a dramaturgie ateliéru profesora Kovalčuka:  Tereza Agelová, Alexandra Bolfová, Martin Hodoň, Karolina Ondrová, Dagmar Říhová a Adam Steinbauer.  Na jeho vlastním provedení se budou podílet desítky mladých lidí. „Z Divadelní fakulty je to sedmnáct studentů, vedle dvou posluchaček absolventského ročníku činoherního herectví to budou studenti 3. ročníku dramatické výchovy, ale také režiséři a dramaturgové z 1. ročníku, kteří napsali scénáře. Dále jsou to dirigent a tři sólisté z Hudební fakulty a také její orchestr co je asi pětatřicet hráčů,“ uvedl Josef Kovalčuk.

Vánoční hra Vávro, vidíš hvízdu?, která dala název celému pořadu, je vlastně montáží tří lidových her Rosic, Volyně a Ždánic. „Základem naší montáže je Rosická hra, která je doplněna a podporována texty z Volyně a Ždánic především proto,aby vyzněl také komický a hudební rozměr lidového divadla, což by samotné hře z Rosic chybělo. Název Vávro, vidíš hvízdu? je podle jedné repliky právě z Volyňské hry,“ uvedli mladí autoři pořadu.

Luboš Mareček