JAMU v Brně - Aktuality - Obě fakulty JAMU uvedou společně tragédii Médeia jako fyzické divadlo na módním mole

Obě fakulty JAMU uvedou společně tragédii Médeia jako fyzické divadlo na módním mole  

Nejtragičtější postavu světového divadla – bájnou Médeiu – oživí ve společném projektu Hudební a Divadelní fakulta JAMU. Proslulou antickou tragédii, kterou o vražedkyni vlastních dětí napsal Eurípidés, uvede Divadlo na Orlí v premiéře 5. června, první repríza se uskuteční o den později 6. června. Začátky obou večerů jsou v 19 hodin.  
Mimořádný projekt nese výmluvný podtitul Rytmus-Pohyb-Text. Půjde o fyzické divadlo vzniklé ve spolupráci obou fakult brněnské umělecké akademie. Projekt je realizován v rámci Fondu rozvoje vzdělávací a umělecké činnosti JAMU 2014.
„Jedná se o laboratoř zaměřenou na hledání cest. Jde nám o to, aby fyzický pohyb a text vytvořily vzájemný kontakt. S textem jsme pracovali tak, aby vystihoval přirozenost komunikace a ponechal si svoji obsahovou stránku,“ uvedl režisér nezvyklého představení Marek Mokoš.  Podle něj je Eurípidova Médeia oproti jiným zpracování od Aischyla a Sofokla zajímavá hlavně tím, že se stává katem vlastních dětí ze žárlivosti, pomsty a nenávisti. „Nosné téma pro diváka vidíme v touze pomstít se za každou cenu, ovládat svůj osud, a když se nám ho někdo pokouší změnit, naše vášně neznají hranice,“ doplnil mladý režisér.

Prostředí, ve kterém budou mladí hudebníci a divadelníci inscenovat svoji neobvyklou divadelní formu, režisér a scénograf David Janošek postavili na módní molo. „Prostorově zanecháváme antický prototyp divadla ve tvaru arény. Módní molo je metaforou vášně, středu pozornosti, identity, absurdity, tužby za pudovostí, lidskou maskou k dosažení uspokojení,“ prozradil Mokoš. Na scéně se podle Janoška objeví dva výrazné symboly: Měsíc jako představa vesmíru, boha i Médeiných dětí. Druhým symbolem je popel, který vyjadřuje marnost, vyprahnutou lidskou poušť i vyhořelost vztahů.

V experimentálním představení ateliéru Taneční a pohybové divadlo a výchova se v hlavní roli představí jeho vedoucí docentka Hana Halberstadt. Další obsazení: Iásón – Adam Mašura, Kreón – David Janošek, Glauké – Eva Baláková, Chůva – Kristýna Hulcová, Zeus – Martin Hudec. Chór: Emese Kovács, Anna Golubeva, Martina Vetešníková, Lenka Fučíková, Dorota Lichvárová, Monika Bársonyová.

Herce a tanečníky doprovodí pětičlenný orchestr, který bude používat desítky nejrůznějších bicích nástrojů. Tento Percussion Ensemble JAMU umělecky vede doc. MgA. Martin Opršál. Rezervace na reprízu 6. června v 19 hodin je možné udělat pouze skrze rezervační systém Divadla na Orlí.

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy JAMU v Brně
Beethovenova 2, 662 15 Brno
Mobil: +420 602 275 303, e-mail: marecekjamucz