JAMU v Brně - Aktuality - Patnáctým čestným doktorem JAMU se stal věhlasný operní režisér Otto Schenk

Patnáctým čestným doktorem JAMU se stal věhlasný operní režisér Otto Schenk  

Rakouskému herci a režisérovi Otto Schenkovi udělila Janáčkova akademie múzických umění v Brně 6. listopadu čestný doktorát. Mimořádný akt se uskutečnil v Divadle na Orlí. Slavnostní shromáždění na této školní scéně brněnské akademie bylo součástí letošních celoročních oslav 70. výročí založení JAMU.

Rakouský umělec Otto Schenk převzal titul Doctor Honorius Causa jako patnáctá osobnost, které JAMU udělila své nejvyšší ocenění. Schenk čestný doktorát na brněnské akademii získal za jeho přínos české hudbě. „Je mi zvláštním potěšením přijmout čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění v Brně; tato neobyčejná radost přišla od instituce, od níž jsem absolutně nic nečekal, ani nemohl očekávat,“ uvedl Schenk. Jeho inscenace českých operních děl tvořily stálý repertoár zahraničních operních scén a pomohly prosazovat českou hudbu v zahraničí.

Sedmaosmdesátiletý Schenk je legendou operní režie. Záhy po rozjezdu své bohaté a mimořádné kariéry začal inscenovat opery Leoše Janáčka. Jako první z jeho děl režíroval v roce 1964 Její pastorkyňu, která zároveň byla jeho první inscenací ve Vídeňské státní opeře. Od té doby se ke tvorbě skladatele  rád vracel. „Otto Schenk a Leoš Janáček si navzájem dali velmi mnoho. A ještě více toho dali nám,“ poznamenal děkan Hudební fakulty JAMU, profesor Jindřich Petráš. Dosud posledním českým titulem Otto Schenka byly Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky ve Vídeňské státní opeře v roce 2014. Na inscenaci, vysoce ceněnou odborníky i laiky režisér vzpomněl slovy: „Janáček pro mne byl vždy jako otec. S ním jsem ve vídeňské Státní opeře začínal a taky končil.“

Kromě Janáčka Schenk režíroval například Smetanovu Prodanou nevěstu (1982). Jeho legendární, velice úspěšné nastudování Dvořákovy Rusalky (1987) s českým týmem, v němž excelovali dirigent Václav Neumann, Gabriela Beňačková jako Rusalka či Peter Dvorský v roli Prince, bylo v roce 2014 přeneseno do Metropolitní opery v New Yorku. Obsazeny byly světové hvězdy jako Renée Fleming či Piotr Beczala. K patronu brněnské JAMU dodal, že Janáčka si nejde nezamilovat. Otto Schenk působil na nejprestižnějších světových scénách, jako jsou Bavorská Státní opera v Mnichově, Hamburská Státní opera, Deutsche Oper Berlin, milánské Teatro alla Scala, londýnská Royal Opera House Covent Garden, či Metropolitan Opera v New Yorku.

Janáčkova akademie múzických umění v Brně uděluje titul Doctor honoris causa od roku 1993. Vesměs celosvětově proslulí čestní doktoři povyšují nejen tuzemskou image ale také mezinárodní prestiž akademie. V dosavadní řadě šlo vždy o mimořádné divadelníky či hudebníky. „Jsme přesvědčeni, že nejvyšší hodnost, jakou můžeme na naší Alma Mater udělit, Otto Schenkovi plným právem náleží,“ uvedl rektor JAMU profesor Ivo Medek.

Janáčkova akademie múzických umění v Brně slaví v roce 2017 sedmdesát let od svého založení.  Slavnostní akce se konají během celého kalendářního roku. Oslavy 70. výročí založení JAMU završí v neděli 17. prosince slavnostní galakoncert, který začne v 19.30 hodin v brněnském Besedním domě v Brně.

Vraťme se ještě fotoreportáží k pondělní slavnostní události, kdy JAMU udělila své nejvyšší ocenění a tedy čestný doktorát mimořádnému rakouskému režisérovi Otto Schenkovi...

FOTO: Zdeněk Sokol

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Beethovenova 2
662 15 Brno
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz