JAMU v Brně - Aktuality - Pedagožka brněnské JAMU Nika Brettschneiderová je letošní laureátkou mezinárodní ceny CENTROPE

Pedagožka brněnské JAMU Nika Brettschneiderová je letošní laureátkou mezinárodní ceny CENTROPE  

Vídeň: České divadlo Brett dostalo cenu CENTROPE 2013

(Nika Brettschneiderová a Ludvík Kavín oceněni)

Pedagožka brněnské JAMU Nika Brettschneiderová a Ludvík Kavín z vídeňského divadla Brett (oba na přiloženém snímku)jsou letošními laureáty mezinárodní ceny CENTROPE. Na vídeňské radnici byla 29. října již posedmé udělena cena nadace, která oceňuje osobnosti, jež se zasadily o vynikající výsledky práce v příhraničních regionech sousedících zemí střední Evropy. Divadlo Brett slaví třicet let své existence. Od roku 2006 pořádá „Divadelní kolotoč“ (Theaterkarussell) – mezinárodní divadelní festival souborů z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska i Rakouska. Divadlo mělo na repertoáru hry či adaptace románů Ivana Binara, Karla Gelnara, Arnošta Goldflama, Václava Havla, Pavla Kohouta a řady dalších. Spolupracovalo s mnoha českými režiséry a výtvarníky.

Cenu předala zastupitelka města Vídně Elisabeth Vitouchová a Andreas Hopf z Raiffeisenlandesbank Dolní Rakousko - Vídeň. „Cena CENTROPE je malý, avšak důležitým krokem pro posílení spolupráce v srdci Evropy“ uvedla Vitouchová. „Cena nám pomůže realizovat naše další záměry,“ uvedl Kavin.

CENTROPE

Ocenění za vynikající přeshraniční spolupráce je dotováno částkou 10 tisíc eur. Cena CENTROPE vznikla v roce 2007 a zaměřuje se na vynikající výkony přesahující hranici regionů.  Cílem iniciativy Centrope je zintenzivnění výměny a rozvoje spolupráce v příhraničních regionech sousedících s oblastmi kolem Vídně "Vienna Region" (Vídeň, Dolní Rakousko, Burgenland) s regiony v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Navrhováni na cenu mohou být jednotlivci nebo instituce z celého regionu Centrope.