JAMU v Brně - Aktuality - Písně Jiřího Bulise v podání studentů muzikálového herectví JAMU

Písně Jiřího Bulise v podání studentů muzikálového herectví JAMU  

Více než dva tucty písní Jiřího Bulise zazní při scénickém koncertu s názvem Hodinku na Štědrý den.  Titul připravili studenti třetího ročníku muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU pod režijním vedením vedoucího ateliéru Petra Štěpána a dramaturga Miroslava Ondry. Premiéra se uskuteční 6. prosince v 19 hodin v brněnském Divadle na Orlí. Reprízy jsou plánovány na čtyři následující dny.

„Mělo původně jít o toliko vánoční koncert, ale nakonec se jedná o regulérní představení, které budeme opakovat ještě v lednu. V inscenaci je pětadvacet písňových čísel,“ komentoval dramaturg Miroslav Ondra. Název zhruba osmdesátiminutového představení Hodinku na Štědrý den je citací jedné Bulisovy písně podle básně Robinsona Jefferse a v překladu Kamila Bednáře. Na scénu hudebně-dramatické laboratoře JAMU se podobný materiál skvěle hodí. Hudebník, skladatel a klavírista, ale také autor filmové, divadelní, scénické i jazzové hudby, totiž většinu svého profesního života strávil ve službách brněnských divadel, jako bylo (původně prostějovské) HaDivadlo či Divadlo na provázku.

Podle režiséra představení Petra Štěpána představení doprovodí živá profesionální kapela sestávající z pěti hráčů. Studenti muzikálového herectví (sedm dívek a čtyři hoši) zazpívají pod vedením velké znalkyně a pěstitelky Bulisova odkazu klavíristky Dady Klementové, která je také autorkou originálních aranžmá, výběru písní, hudebního nastudování a kapelníkem v jedné osobě. Pedagožka JAMU v Brně Dada Klementová zaranžovala pro nástrojové obsazení: klavír, alt saxofon nebo klarinet, housle, violoncello a kontrabas. V podání těchto nástrojů zazní melancholicky zádumčivé či žertovné, ale hlavně pozoruhodně autentické písně, které sám autor v legraci dělil na citovky a řachandy.

 „Byl to volný, nezařaditelný umělec, nezávislý na nikom a na ničem. Kromě své duše. Tu nám dal ve své hudbě celou,“ napsal o skladateli známý hudební publicista Jiří Černý. Ve scénickém koncertu Hodinku na štědrý den zazní texty nejen Bulisovy, ale také Jana Vodňanského, Arnošta Goldflama, Zdeňka Šlaise a dalších.

Bulisovy písně zpívala kupříkladu i Hana Hegerová nebo Marta Kubišová. Autor používal vlastní texty, ale zhudebňoval také verše básníků jako například Sergeje Jesenina nebo Jaroslava Seiferta. Scénickou hudbu komponoval zejména pro inscenace Bolka Polívky, Arnošta Goldflama a Ivo Krobota. Bulis zemřel tragicky při autonehodě 12. května 1993, bylo mu pouhých 46 let. Jeho tvorba však stále rezonuje napříč generacemi. Jeho hudební motivy v inscenaci při poslední premiéře titulu Tajbele a její démon použili letos absolvující studenti činohry brněnské JAMU. Nedávno též vyšla nová nahrávka péčí Bulisovy dcery Lucie, která připravila kompilace coververzí nazvané Jiří Bulis Hommage spolu s Martinem E. Kyšperským ze skupiny Květy.

Mgr. Luboš Mareček

+420 602 275 303

marecekjamucz