JAMU v Brně - Aktuality - Premiéra inscenace Kazimír a Karolína v Divadle na Orlí / Hudebně-dramatické laboratoři JAMU

Premiéra inscenace Kazimír a Karolína v Divadle na Orlí / Hudebně-dramatické laboratoři JAMU  

Mladá láska zmítaná dobou a nezaměstnaností v podání studentů JAMU

Hrou Kazimír a Karolína od německy píšícího dramatika Ödöna von Horvátha se uvede absolventský ročník činoherců z Divadelní fakulty brněnské akademie. Svoji už pátou inscenaci letošního akademického roku představí v režii Michala Skočovského v Divadle na Orlí / Hudebně-dramatické laboratoři JAMU. Poprvé se tak stane 14. února 2016 v 19 hodin.

Divadelní hra z roku 1932 se odehrává na proslulém mnichovském Oktoberfestu. Inscenátoři však jejím zasazením do současnosti, chtějí poukázat na její nadčasovost. Zdánlivě banální příběh vypráví nejen o rozchodu dospívajících milenců, ale také o lásce, pokrytectví a útrapách mladé generace, která je zmítána krizí nezaměstnanosti, krizí doby. Hra má mimořádnou vnitřní sílu a přesvědčivost. „Je to i o naší generaci ovlivněné rádií, televizí a vůbec pop kulturou devadesátých let, dnešní generace se také ráda baví,“ uvedl Skočovský. Protagonisté mu dávají za pravdu i v jiném pohledu. „Kazimír zažívá podobné obavy nejen o lásku ale třeba o profesní uplatnění jako my dnes,“ uvedl představitel hlavní mužské role Viktor Zavadil. Šofér Kazimír ve hře totiž přijde o práci a neví, co dál, rozchází se s Karolínou a nachází novou lásku. Podle profesora JAMU Josefa Kovalčuka jde o titul vhodný právě pro školní scénu: „Hlavními hrdiny jsou mladí lidé a důležitá je tady i ona společenská rovina.“

Vzdušné zámky, které si mladí lidé v životě rádi staví, a stejně tak jejich vratkost v inscenaci materializuje ústřední scénografický objekt - nafukovací skákací hrad. „Mladí chtějí těchto zámků rychle dosáhnout. Ty se však mohou rychle zbortit. A navíc se vše odehrává na nějaké lidové pouti,“ komentovala výběr nezvyklé kulisy scénografka a výtvarnice kostýmů Jitka Fleislebr. Na pozadí love story se prohlubuje propast mezi nejmajetnější a nejchudší vrstvou obyvatelstva, která vede k rozkladu společnosti a základních hodnot. Mladí hrdinové se podle režiséra dostávají do situace, kdy zápolí v ne příliš idealistické době. Zmítáni bojem mezi vlastní individualitou a společností ztrácí hodnoty a jednají proti své vůli.

Žádná venkovní slavnost se podle inscenátorů neobejde bez hudby, proto představení dotváří několik současných hitů, které upravili a na jevišti přímo i odehrají samotní herci. ,,Elektronickou hudbu, kterou jsme sami tvořili, kombinujeme s živě reprodukovanými nástroji, zpěvem i rapem,“ prozradila herečka Kristýna Hulcová. V představení účinkující využívají kupříkladu elektrickou kytaru, ukulele nebo xylosynth. Zazní například písně slavných kapel jako Led Zeppelin, Depeche Mode nebo Nine Inch Nails. Kazimír a Karolína bude podle inscenátorů představením, které si nemá ambice být tím nejvtipnějším, nejdramatičtějším či nejtragičtějším. Kazimír a Karolína je upřímnou výpovědí o životě, který mnohdy nemá pointu.

Reprízy se konají ve dnech 17.2., 18.2., 29.2.,1.3., 2.3., 4.4., 28.4., a 29.4 vždy v 19 hodin. 

Mgr. Luboš Mareček
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz