JAMU v Brně - Aktuality - Profesor Antonín Přidal osmdesátníkem

Profesor Antonín Přidal osmdesátníkem  

Profesor dramaturgie a autorské tvorby Divadelní fakulty JAMU, ale také básník, scenárista, dramatik a překladatel Antonín Přidal dne 13. října slaví 80. narozeniny. Jubilant po listopadu 1989 přednášel na Divadelní fakultě JAMU (Shakespeare, Jazyk uměleckého díla, Umění dialogu, Média a společnost, Jeviště světa, Velká témata světového dramatu). Založil tady a dvacet let vedl ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky.

Prostějovský rodák Antonín Přidal se do roku 1980 věnoval hlavně překládání "na zapřenou" a s vypůjčenými krycími jmény. Proslul i jako rozvážný a respektovaný moderátor svého času populárních televizních pořadů Z očí do očí či Klub Netopýr. Přeložil díla zejména anglických a španělských autorů, z nichž nejznámější jsou W. Shakespeare, G. K. Chesterton, F. G. Lorca, K. Rexroth, R. Lowell, G. Kinnell, I. B. Singer, John Updike, Joseph Heller, Patrick White a David Lodge. Kromě Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejznámějším a trvale populárním Přidalovým překladem humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád.

Přidal po studiu jazyků na filozofické fakultě v Brně pracoval v 60. letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. Od počátku 90. let začal spolupracovat s Českou televizí. Je autorem básnických sbírek a řady divadelních, rozhlasových a televizních her - Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Elektrický nůž a jiné. V roce 2011 Přidalovi vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem. Den po svých narozeninách – tedy 14. října – profesor Přidal představí svoji poslední básnickou knihu Zpovědi a odposlechy. Křest se uskuteční v 17 hodin v literární kavárně brněnského knihkupectví Academia.  

V roce 1998 získal Antonín Přidal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, v roce 2007 mu byla udělena Státní cena za překladatelské dílo.

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Beethovenova 2
662 15 Brno
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz