JAMU v Brně - Aktuality - Slavná Krvavá svatba bude v podání studentů JAMU pohřební hostinou

Slavná Krvavá svatba bude v podání studentů JAMU pohřební hostinou  

Poetická venkovská tragédie Krvavá svatba španělského dramatického básníka Federica Garcíi Lorcy (1898 - 1936) propojuje prvky andaluského folklóru s moderní básnickou obrazností a patří k nejoceňovanějším textům světové dramatiky. Jako absolventské představení připravili slavné drama studenti Divadelní fakulty JAMU v Brně. Premiéra se uskuteční v pondělí 31. 3. 2014 v 19 hodin v Divadelním studiu Marta v Brně.

Mladí profesionální adepti herectví odehrají překlad Vladimíra Mikeše, o režii se postaral Juraj Augustín. Studenti JAMU hrají ve scénografii a kostýmech Martina Ondruše a hudbou Jiřího Najvara.

Nejbližší reprízy: 1., 2., 3. a 4. 4. 2014

Další informace a rezervace vstupenek na www.studiomarta.cz

Dospělý 100 Kč
Děti/ studenti/ důchodci 100 Kč
Studenti JAMU, Konzervatoře a Divadelní vědy FF MUNI zdarma

Facebook: www.facebook.com/krvavasvatba „Od začátku jsme s Jurajem byli přesvědčeni, že scéna i kostýmy ke Krvavé svatbě by měly být antiiluzivní tedy neilustrativní. Při vytváření výtvarné koncepce jsem se tak snažil o to, aby scénické vyjádření nebylo popisné,“ uvedl Ondruš. Ve vztahu k Lorcově textu bylo podle něj nutné vytvořit prostředí, které pracuje (obdobně jako sám dramatik ve vlastních textech) se zkratkou či s metaforou.

Scéna nové inscenace je tedy řešena jako částečná aréna ve tvaru podkovy, kterou tvůrci umístili do prostoru hlediště. Druhým hlavním motivem výpravy se stal velký stůl, který je zároveň molem a pódiem.

Dramaturgicko- režijní koncepce této inscenace vychází z toho, že kolem stolu se de-facto neodehrává svatba, ale pohřební hostina. Všichni protagonisté jsou oblečeni v černém a každá z postav má na sobě pás se skrytým barevným motivem, který se v průběhu večera objeví. Barevnost textilních pásů je určena podle vztahových nebo rodinných vazeb postav.

„Architektura stolu je koncipována jako velká prolézačka tedy prostor pro hru. Mechanicky se dá proměnit v šikmu, má kupříkladu zadní část, která se dá odklápět,“ doplnil scénograf Ondruš. Olbřímím stolem se tak dá nejrůzněji prolézat. Ve vrchní desce jsou umístěny tři prostupy. Dva z nich jsou kupříkladu určeny pro nástupy postav Smrti a Luny. Antiiluzívnost scény i kostýmů je (s výjimkou barevných motivů v detailech) podpořena grafickým černobílým provedením.

Osoby a obsazení:

  • Matka: Sarah Haváčová
  • Nevěsta: Alžběta Vaculčiaková
  • Tchýně: Táňa Malíková
  • Leonardova žena: Ida Sovová
  • Služka: Lucie Ingrová
  • Leonardo: Jakub Rek
  • Ženich: Vojtěch Říha
  • Nevěstin otec: Libor Stach
  • Luna: Jan Řezníček
  • Smrt: Zbyšek Humpolec

Nejbližší reprízy: 1., 2., 3. a 4. 4. 2014

Další informace a rezervace vstupenek na www.studiomarta.cz

Facebook: www.facebook.com/krvavasvatba

http://www.studiomarta.cz

Trailer k inscenaci:  https://www.youtube.com/watch?v=S9n4LrKgW9o

Mgr. Luboš Mareček
Specialista pro vnější vztahy
Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Beethovenova 2
662 15 Brno
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz