JAMU v Brně - Aktuality - Slavnostní večer JAMU připomene významná životní jubilea dvou prvních polistopadových rektorů

Slavnostní večer JAMU připomene významná životní jubilea dvou prvních polistopadových rektorů  

Významná životní jubilea dvou prvních polistopadových rektorů JAMU připomene mimořádný čtvrteční koncert, který pořádající akademie připravila do Besedního domu v Brně.  Slavnostní večer začne 14. června v 19. 30 hodin a připomene nadcházející 95. narozeniny profesorky Aleny Štěpánkové-Veselé  a 90. narozeniny profesora Aloise Hajdy. Oba oslavenci a emeritní rektoři školy se jedinečné události zúčastní.

Profesorka Alena Štěpánková-Veselá, která stála v čele brněnské umělecké akademie v dobách jejích bouřlivých časů a proměny celé struktury této školy po roce 1989, oslaví úctyhodné pětadevadesátiny 7. července. Je mimořádnou a kouzelnou náhodu, že ve zcela stejný den - jen o pět let později - se narodil také nástupce emeritní rektorky v jejím úřadě profesor Alois Hajda.

První část jedinečného večera bude patřit hudbě. „Bude to koncert čtyř generací: já, jako nejstarší, můj žák na JAMU Zdeněk Nováček, Petr Kolař, který byl žákem Zdeňka Nováčka na konzervatoři a mým žákem na JAMU a nakonec Petra Kujalová, žačka Zdeňka Nováčka na konzervatoři i na JAMU,“ uvedla k programové skladbě oslavenkyně, která tedy na svém narozeninovém koncertu osobně vystoupí. V programu večera zazní skladby Louise-Nicolase Clérambaulta, Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Františka Musila, Roberta Schumanna a Léona Boëllmanna. Profesorka Alena Štěpánková-Veselá je navrch jednou z prvních absolventek své alma mater, kterou posléze jako rektorka vedla mezi lety 1990 - 1997. Od sedmi let chodila na hodiny klavíru k Janáčkově žačce Zdeňce Illnerové. Tu občas navštívila paní Zdeňka Janáčková a byla tak svědkem jejích klavírních začátků. Posléze piano vyměnila za varhany a ty se jí staly celoživotním osudem.

Druhá část večera bude věnována divadlu a zejména osobě významného divadelního režiséra Aloise Hajdy. Ten zastával rektorský úřad mezi lety 1997-2003. Jedinečnému divadelníkovi předvedou letos absolvující studenti činoherního herectví z ateliéru docenta Lukáše Riegra a v režii profesora Ivo Krobota ukázky z inscenace Komedie o umučení. Divadelní režisér a pedagog, emeritní profesor režie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Alois Hajda patří k význačným osobnostem českého divadla. Od r. 1991 se věnoval pedagogické práci na Divadelní fakultě JAMU i kulturní činnosti v širším měřítku. Profesorem byl jmenován v roce 1992. V letech 1991-1997 působil na škole jako prorektor.

Vedení JAMU oběma významným akademickým hodnostářům a prvním polistopadovým hlavám školy pogratuluje. Slavnostní večer, který zaštítil primátor města Brna Ing. Petr Vokřál, po skončení programu vyvrcholí přátelským přípitkem s oběma vzácnými jubilanty.  

Mgr. Luboš Mareček