JAMU v Brně - Aktuality - Soubor Brno Improvising Unit z HF JAMU křtí na Skleněné louce debutovou desku

Soubor Brno Improvising Unit z HF JAMU křtí na Skleněné louce debutovou desku  

Na brněnské JAMU byl v rámci doktorandského studia klarinetisty a saxofonisty Pavla Zlámala založen soubor Brno Improvising Unit, jenž se skrze svou činnost věnuje myšlenkám spontánního skupinového tvoření - volné improvizaci.

„ S tímto souborem se pohybujeme na poli soudobých improvizačních tendencí“, přibližuje hudební zaměření souboru jeho zakladatel Pavel Zlámal. „Kromě čistých improvizací používáme jako výchozí materiál i netradiční formy zápisu jako např. grafické partitury či textové partitury, někdy také dirigování.“, pokračuje Pavel Zlámal. „Díky tomu, že v BIU hrají převážně studenti HF JAMU, pojí v sobě naše hudba nástrojovou virtuozitu jednotlivých hráčů, kteří se však svým citlivým přístupem dokážou odevzdat ve prospěch celku. Při koncertech také často překonávají zažité zvukové stereotypy, které o jednotlivých nástrojích u veřejnosti panují“, dodává zakladatel souboru Brno Improvising Unit.

Na svém kontě má BIU již řadu koncertů, které se odehrály mj. v Brně v galerii Skleněná Louka, v Mincmistrovském Sklepě, Husově Sboru, či v Domě Umění. Kromě koncertní činnosti natočilo toto těleso CD v Českém Rozhlase Brno s názvem „STUDIO 1“, jež bude pokřtěno 4. 3. 2014, opět v prostorách Skleněné louky.

www.biunit.cz

Pavel Zlámal

klarinetista, saxofonista, improvizátor a skladatel, doktorand na HF JAMU,

v rámci studia je zaměřen na soudobou hudbu a improvizace. Svoji hudební všestrannost uplatňuje v oblasti klasické, soudobé, jazzové, experimentální hudby. Je člen mnoha seskupení napříč žánry, vedoucí vlastních autorských a improvizačních projektů.

www.pavelzlamal.com