JAMU v Brně - Aktuality - Studenti JAMU nabídnou proslulé Gogolovy Hráče

Studenti JAMU nabídnou proslulé Gogolovy Hráče  

Mezi falešné a podvádějící karbaníky zavede diváky novinka studentů činoherního herectví brněnské JAMU. Ve studiu Marta bude mít v neděli 5. února premiéru inscenace mladé režisérky Hany Marvanové, která zde nastudovala proslulou Gogolovou tragikomedii Hráči. Premiérové představení začíná v 19 hodin, první dvě reprízy se uskuteční hned oba následující dny 6. a 7. února.    

Komedii o karetní hře a o vášni k ní, ale také sžíravý divadelní text o umění podvodu nabídnou mladí divadelníci jako výsostně nadčasový obrázek. „Text jsme oprostily od ruských reálií, aktualizovaly jsme ho a zasadily do blíže neurčeného místa uprostřed ničeho,“ poznamenala dramaturgyně a autorka úpravy Dagmar Haladová. Děj prostřední ze tria neustále nasazovaných Gogolových her se odehrává v atraktivním prostředí falešných karetních hráčů, jejichž filozofie je jednoznačná: „Bystrý vtip, jasný rozum a hlavně žádné ohledy!“

Téma gamblerů a gamblingu, ale i velkých podvodů je aktuální neustále od roku 1842, kdy Gogol tuto sžíravou komedii napsal.  Tým mladých inscenátorů pracuje především s fenoménem manipulace, gamblerství, což v tomto případě obstará karetní hra poker. Režisérka se rozhodla pro variantu poker texas holdem, což je v současné době nejpopulárnější varianta pokeru a hrají jej milióny lidí z celého světa. A proč se mladí divadelníci pokoušejí o Gogolovy slavné Hráče? „Jsou dle našeho mínění kompozičně nejsevřenější hrou autora a zároveň v sobě mají neskutečně silnou tragikomickou mrazivost,“ vysvětlila režisérka Marvanová.

Text Nikolaje Vasiljeviče Gogola se odehrává v jednom hotelu, kde příběh začíná a také končí. Jedná se tedy o jakýsi zdánlivě hermeticky uzavřený prostor, který všechny postavy pojí. Ve vizuální atmosféře večera divadelníci ale obejdou ruský kolorit originálu.  „Nic podobného tam nebude, zůstala spíš jen ruská dravost a chlad. Nechceme odhalit klíč dopředu, v němž tkví vtip našeho zpracování,“ naznačil autor scény a kostýmů Stanislav Cibulka

Všechny Gogolovy hry (Hráči, Revizor, Ženitba) jsou ideálním podložím pro syté herectví, představují velké jevištní příležitosti. Hráči jsou potom čistě pánská záležitost. Jak ale režisérka naznačila, objeví se na jevišti také sbor žen. Jeho funkci však také prozradit nechce, o to více zve diváky, aby se přišli na novou inscenaci podívat.

Mgr. Luboš Mareček
Tel.: +420 542 591 144
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz