JAMU v Brně - Aktuality - Studio Marta uvede premiéru inscenace Kabaret Hrabal

Studio Marta uvede premiéru inscenace Kabaret Hrabal  

V české premiéře uvede Divadelní studio Marta zítra 14. září premiéru inscenace Kabaret Hrabal. Na scéně Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně připravil a nastudoval montáž z díla slavného spisovatele režisér Ivo Krobot.  V divadelní novince se představí studenti čtvrtého ročníku činoherního herectví. Začátek představení je v 19 hodin, v pondělí a úterý se na stejném místě a ve stejnou hodinu odehrají první reprízy.

Scénář podle režiséra vznikal zejména z Hrabalových básní z 50. let, kdy ještě autor nepsal prózu. Režisér Ivo Krobot se dílem Bohumila Hrabala zabývá dlouhodobě – od slavného Něžného barbara v Činoherním klubu v Praze v r. 1981, přes legendární Rozvzpomínání, které se v Huse na provázku hraje od r. 1985 dodnes až k Příliš hlučné samotě z r. 2010 v Divadle u stolu. Ve studiu Marta tedy můžeme očekávat divadelní událost.

Inscenace Kabaret Hrabal bude ctít všechny zákonitosti žánru a navíc v ní budou použity i některé dosud neznámé autorovy texty a dokumenty z jeho života. Motivy ze zásadních Hrabalových děl – Příliš hlučné samoty, Jak jsem obsluhoval anglického krále, Harlekýnových milionů a dalších – budou propojeny hudebně pohybovými situacemi inspirovanými první etapou Hrabalovy tvorby tedy jeho poezií. Divák uslyší také texty zhudebněné Zdeňkem Klukou. Role jsou studentům šity přímo na tělo. Kromě toho bude však každý z nich i jakýmsi konferenciérem.

Inscenace je podle Krobota také příspěvkem k Hrabalovu stému výročí narození, které připadá na příští rok.  Bohumil Hrabal - rozený jako Bohumil František Kylián - přišel na svět 28. března 1914 v brněnských Židenicích. Tento mimořádný český prozaik byl jedním z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Stal se v něm nejpřekládanějším českým autorem.