JAMU v Brně - Aktuality - Také JAMU vystaví insignie školy na mimořádné výstavě

Také JAMU vystaví insignie školy na mimořádné výstavě  

Unikátní podívaná čeká návštěvníky v Moravském zemském muzeu od 16. listopadu. V sedmatřiceti vitrínách se objeví taláry, žezla a řetězy rektorů i děkanů. Akademické klenoty všech pěti veřejných brněnských vysokých škol a Univerzity obrany veřejnost spatřila naposledy před devatenácti lety. Vstupní část výstavy je věnována 30. výročí sametové revoluce a výročí 80 let od uzavření vysokých škol v roce 1939.

Mimořádná a pouze týdenní výstava rektorských a děkanských insignií a univerzitních archiválií i s originály exponátů v muzeu potrvá jen do 24. listopadu. Vstup je zdarma. Také brněnská akademie se připojí k této exkluzivní podívané.

Insignie JAMU se vyznačují originálním uměleckým zpracováním. Na rozdíl od tradičních náhrdelních řetězů byly vytvořeny kožené límce z marokénu (kůže z marocké kozy) s pestrobarevnou mozaikou a ručním pozlacením. Návrh je dílem významného brněnského malíře a scénografa Eduarda Miléna, jedinečného zpracování se ujal umělecký knihvazač Jindřich Svoboda.

Rektorské žezlo je ztvárněné moravským sochařem Otmarem Olivou. Výtvarnou podstatu jednotlivých článků žezla – patky, středního prstence a koruny – představuje systém ručně tepaných kovových plátků, vytvářejících přesmyčky a prostorové průniky směřující k duchovnímu přesahu.

Designérkou slavnostních talárů je pedagožka atelieru scénografie Jana Preková. Její kostýmní tvorba se vyznačuje nápaditostí, překvapivostí, stylovou razancí a smyslem pro nekonvenční volbu i užití materiálů. 

Rektorský „řetěz” je ve tvaru širokého ozdobného koženého límce z marokénu. Převládá barva červená s jemně kontrastujícími plochami zlaté, zelené, modré a černé. Délka je prodloužena koženým závěsem čtvercového tvaru s mosaznou rytinou portrétu Leoše Janáčka. Návrh a kresby portrétů Eduard Milén, provedení Jindřich Svoboda. Rytinu kresby provedl Jindřich Svobody v roce 1960. Na zadní straně rytiny je ve zlatém rámečku text JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ PAMÁTCE LEOŠE JANÁČKA. 

Talár rektora je zhotoven v základní barvě bordó. Rovný střih s předním zapínáním na patentky a kapsou v bočním švu. Přes ramena je napevno přišitá černá pelerína čtvercového tvaru, u krku zakončená stojáčkem. Na pelerínu po stranách navazují napevno přišité obdélníkové černé díly kryjící rukávy ze zadní strany. 

Talár děkana Divadelní fakulty JAMU 

k němu bude vystaven:

 Řetěz věnovaný památce Jana Skácela, ve tvaru širokého ozdobného koženého límce, s mosaznou rytinou Jana Skácela. Návrh Eduard Milén, provedení Jindřich Svoboda, kresba portrétu Vojtěch Štolfa, Brno 1991. Límec je zhotoven z marokénu, na lícové straně bohatě zdobený stylizovanou hudební ornamentikou, která je po okrajích ohraničena ozdobnými pásy. 

Talár děkana Hudební fakulty JAMU 

k němu bude vystaven:

Řetěz věnovaný památce Františka Kudláčka. ve tvaru širokého ozdobného koženého límce s mosaznou rytinou Františka Kudláčka. Návrh Eduard Milén, provedení Jindřich Svoboda, Brno 1979.

Kresba portrétu Vojtěch Štolfa, 1991. Na zadní straně rytiny je uprostřed červeného pole ve zlatém rámečku text: JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ PAMÁTCE FRANTIŠKA KUDLÁČKA. 

Návštěvníci se mohou těšit na taláry, žezla a řetězy rektorů a děkanů, ale i další symboly a dokumenty jedné státní a pěti vysokých škol v Brně. Jedná se o Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutickou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, Janáčkovu akademii múzických umění a Univerzitu obrany. Jmenované školy mají své zvláštnosti, co se insignií týká. Například rektor Univerzity obrany používá namísto rektorského žezla meč. Ve třicátých letech minulého století věnoval Masarykově univerzitě rektorský řetěz s medailí samotný Tomáš Garrigue Masaryk. Rektorský řetěz Vysokého učení technického byl zhotoven v roce 1915, následně byl uložen v rektorátní pokladně a použit byl o rok později na pohřbu profesora Karla Zahradníka, rektora brněnské techniky.

„Jsem velmi ráda, že se výstava podařila uspořádat po devatenácti letech právě v letošním roce, kdy slavíme 30 let svobody a připomínáme si také 80. výročí od uzavření českých vysokých škol v roce 1939. Je symbolické, že budou univerzity znovu pohromadě,“ uvedla k výstavě brněnská primátorka Markéta Vaňková. Těmto událostem bude věnována vstupní expozice.

K univerzitním insigniím patří žezla, řetězy a taláry. Nezastupitelnou funkci mají při promocích, inauguracích a dalších vysokoškolských významných akcích. Insignie dříve odrážely mimořádné postavení univerzit, v posledních letech jsou symbolem důstojnosti a práv univerzity a mají spíše reprezentativní charakter.

Další info k akci

https://www.facebook.com/brnouniverzitni/

Video o insigniích JAMU

https://www.facebook.com/brnouniverzitni/videos/3759321784093571/

Mgr. Luboš Mareček, Ph.D.