JAMU v Brně - Aktuality - V Brně začíná prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Utkají se kontrabasy a violoncella

V Brně začíná prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Utkají se kontrabasy a violoncella  

Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně, která se letos koná už po devatenácté, začne v neděli 15. září. Mimořádné umělecké klání pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka. Pozoruhodná soutěž vyvrcholí příští neděli, od loňského ročníku je dvouoborová. Letos se v ní utkají hráči na kontrabas a violoncello, kteří v den zahájení soutěže nedosáhli věku pětatřiceti let.

Soutěžní vystoupení jsou volně přístupná veřejnosti a konají se v Divadle na Orlí a v koncertním sále Hudební fakulty JAMU. Jejich podrobný rozpis lze najít na webové adrese hf.jamu.cz/mezinarodni-soutez-leose-janacka/

„Soutěž má v současné době nejvyšší parametry,  které určují kvalitu  mezinárodních soutěží -  je tříkolová, finále je doprovázeno orchestrem a výběr repertoáru každého oboru zahrnuje vrcholná díla světových autorů,“ uvedl prezident akce profesor Jindřich Petráš. Děkan Hudební fakulty JAMU v Brně a garant oboru lesní roh dále dodává, že v porotách zasedají vynikající odborníci daného nástroje. Soutěž je multioborová a v cyklu pěti let se v ní vystřídá celkem deset hráčských oborů.

O účast v brněnské soutěži je skutečně velký zájem. „Každý ročník se hlásí stále více kandidátů,  což mne velmi těší a přál bych si, aby tento trend pokračoval i do příštích ročníků,“ sdělil prezident a děkan Petráš.
Aktuální stav soutěžících je následující. V oboru violoncella ze 106 přihlášených do Brna nakonec dorazí 90 hráčů. V oboru kontrabasu se přihlásilo 52 mladých umělců a na soutěž dorazí nakonec 38 účastníků.
Kandidáti jsou doslova z celého světa. U violoncella jsou zastoupeny státy jako Chile, Finsko, Arménie, Maďarsko, Lotyšsko, Rusko, Chorvatsko, Švýcarsko, Itálie, Mexiko, Polsko, Slovinsko, Německo, Čína, ČR, Španělsko, Japonsko, Rakousko, Jižní Korea, Řecko, Taiwan, Turecko, Austrálie, Belgie, Litva, Francie, Ukrajina, Izrael, Bulharsko, Kolumbie, Bělorusko
Kontrabas budou reprezentovat státy jako ČR, Nizozemí, Japonsko, Ekvádor, Polsko, Lotyšsko, Švédsko, Litva, Turecko, Velká Británie, Německo, Taiwan, Finsko, Rakousko, Brazílie, Španělsko, Kazachstán, Řecko, Slovinsko, Bulharsko, Jižní Korea a Čína
„Letos máme jednu novinku, soutěž oboru violoncello se uskuteční v krásném prostředí nově otevřeného školního Divadla na Orlí, kde propříště vždy bude soutěžit jeden z oborů,“ poznamenal prezident Petráš.  

Třetí kolo soutěže a udělování cen se uskuteční pro obor violoncello dne 21. 9. od 17:00 hod. v Besedním domě v Brně ve spolupráci s Komorním orchestrem Czech Virtuosi, diriguje Jan Zbavitel. Pro obor kontrabas pak třetí kolo s vyhlášením výsledků proběhne o den později, tj. 22. 9. od 10.30 hod. v Koncertním sále HF JAMU v Brně ve spolupráci s  Moravským komorním orchestrem, diriguje Richard Kružík.  

Harmonogram veřejně přístupných soutěžních kol v rámci Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně 2013

Violoncello

 • neděle 15. 9. 9.00 hod. oficiální zahájení soutěže (Divadlo na Orlí, Orlí 17‐19, Brno)
 • od 9.15 hod. 1. kolo (Divadlo na Orlí)
 • pondělí 16. 9. od 8.00 hod. 1. kolo (Divadlo na Orlí)
 • úterý 17. 9. od 8.00 hod. 1. kolo (Divadlo na Orlí)
 • středa 18. 9. od 9.00 hod. 2. kolo (Divadlo na Orlí)
 • čtvrtek 19. 9. od 9.00 hod. 2. kolo (Divadlo na Orlí)
 • sobota 21. 9. od 17.00 hod. 3. kolo (Besední dům, Komenského náměstí 8, Brno)
 • ve spolupráci s komorním orchestrem Czech Virtuosi (diriguje Jan Zbavitel)
 • vyhlášení výsledků, udělení cen (Besední dům)

Kontrabas

 • úterý 17. 9. 9.00 hod. oficiální zahájení soutěže (Hudební fakulta – Koncertní sál, Komenského nám. 6, Brno)
 • od 9.15 hod. 1. kolo (Hudební fakulta – Koncertní sál)
 • středa 18. 9. od 8.00 hod. 1. kolo (Hudební fakulta – Koncertní sál)
 • čtvrtek 19. 9. od 9.00 hod. 2. kolo (Hudební fakulta – Koncertní sál)
 • pátek 20. 9. od 9.00 hod. 2. kolo (Hudební fakulta – Koncertní sál)
 • neděle 22. 9. od 10.30 hod. 3. kolo (Hudební fakulta – Koncertní sál)
 • ve spolupráci s Moravským komorním orchestrem (diriguje Richard Kružík)
 • vyhlášení výsledků, udělení cen (Hudební fakulta – Koncertní sál)

Na všechna soutěžní kola je VSTUP VOLNÝ.

Změna programu vyhrazena!