JAMU v Brně - Aktuality - Ve studiu Marta uvedou slavnou Lorcovu Pláňku

Ve studiu Marta uvedou slavnou Lorcovu Pláňku  

Básnické drama Pláňka od Federica Garcíi Lorcy se stane další novinkou brněnského studia Marta. Činoherní scéna Divadelní fakulty JAMU titul v překladu Antonína Přidala a režii Gabriely Krečmerové uvede v neděli 14. prosince v 19 hodin. První reprízy jsou na programu následující dva dny ve stejném čase.

Drásavý příběh mladé ženy vášnivě toužící po dítěti napsal známý španělský dramatik v roce 1934 a patří do Lorcova vrcholného tvůrčího období.  „Hra byla napsána před osmdesáti lety, přesto naše motivace k její volbě vycházela z přesvědčení, že text obsahuje téma, které svou aktuálností dokáže dnešního diváka oslovit. V době, kdy dochází k výrazným změnám v pojetí rodičovství, kdy založení rodiny získává v hodnotové hierarchii partnerských dvojic zcela novou pozici, cítíme potřebu představit publiku příběh manželského páru, který musí čelit jedné z nejzávažnějších zkoušek – marné snaze počít dítě,“ poznamenal dramaturg inscenace Adam Gold. Hlavní hrdinka je totiž nucena bojovat nejen se svou neplodností, ale i s neláskou svého manžela Juana a falešnou morálkou vesnice.

Poetický jazyk, písňový rytmus lidových romancí a vášnivého flamenca, "vůně" španělského venkova tvoří další matérie Lorcovy hry. Přesto nebylo cílem inscenátorů zdůraznit španělské prostředí. „Něco z tohoto světa se ale muselo v naší inscenaci nutně objevit. Došlo ke zhudebnění některých motivů z lyrických pasáží Lorcova textu, avšak nevycházíme ze španělských rytmů,“ uvedla režisérka Gabriela Krečmerová, která je zároveň autorkou hudby. Práce s rytmem podle ní bude v inscenaci důležitým prvkem, stejně jako tanec a zpěv. „Protože se nevážeme striktně k atmosféře španělského venkova, mohli jsme akcentovat i motivy, které text podle nás přibližují k dnešku - motivy neporozumění, osudového minutí, samoty či izolace,“ dodala Krečmerová.

Oba tvůrci vidí příběh nešťastné Pláňky jako nadčasový a scénický svět nové studentské inscenace tedy není spojen s určitou dobou ani místem. Inscenace by, jak míní dramaturg Gold, měla být výpovědí o partnerském vztahu, který je vystaven důsledkům neúspěšné snahy počít dítě. „Chceme předváděný rozklad vztahu vztáhnout ke (dnes) rostoucímu počtu případů, kdy se soužití rozpadá na základě enormního tlaku, který vyvěrá z marné snahy počít dítě. Hodláme především poukázat na stav, s nímž se páry, které odkládají početí dítěte, musí vypořádávat,“ doplnil.

Hra skýtá bohaté herecké příležitosti především pro dámskou část souboru. V hlavní ženské roli se představí Tereza Slavkovská. Ani mladí herci ale nezůstanou stranou. Studenty čtvrtého ročníku činoherního herectví dokonce v roli Juana podpoří profesionální herec Luboš Stárek, který v inscenaci vystupuje jako host. Zhruba devadesátiminutové představení dotvářela výpravou a kostýmy Jitka Fleislebr. O pohybovou spolupráci se postaral David Strnad.

Luboš Mareček