JAMU v Brně - Aktuality - Velký koncert povedou dva mladí dirigenti z HF JAMU

Velký koncert povedou dva mladí dirigenti z HF JAMU  

Dvojice mladých dirigentů z Hudební fakulty JAMU se představí při společném orchestrálním koncertu v brněnském Besedním domě. Studenti dirigování Jiří Najvar a Jiří Habart povedou na šedesát hráčů Moravské filharmonie Olomouc (MFO). Nezvyklé vystoupení, které bude pro mladé umělce na mnoho způsobů premiérou, se uskuteční na Zelený čtvrtek 29. března v 19 hodin. Zájemci uslyší skladby Petra Iljiče Čajkovského, Francise Poulenca  a Jana Václava Hugo Voříška.

„Jde o můj první čistě orchestrální koncert v rámci studia na Hudební fakultě JAMU a bude pro mne i v největším obsazení, které jsem doposud řídil,“ poznamenal Jiří Najvar. Program oba mladí umělci sestavovali v rozpravě s jejich společným pedagogem Jakubem Kleckerem.  Celý večer otevře slavná předehra z Čajkovského baletu Romeo a Julie, kterou povede Jiří Habart. Sám upozorňuje, že v celém večeru figuruje pouze jako host ročníkového koncertu jeho kolegy: „Mám možnost vést symfonické obsazení orchestru se šesti desítkami hráčů, a tudíž jsem sáhnul po nejznámější Čajkovského předehře, v níž zazní i málo slýchané nástroje jako harfa, činely, velký buben. Pro publikum bude tato hudba příjemně stráveným časem, ostatně v ní uslyší jednu z nejslavnějších melodií na téma lásky v celé ruské hudbě vůbec.“

Po této romantické muzice přijde na program Poulencův koncert pro klavír a orchestr, v němž se vedle dirigenta Najvara představí v sólistickém vystoupení také pianista Roman Czepa z pražské HAMU.  „S olomouckým orchestrem se setkávám již po několikáté. Nejdříve jsem ho poznal jako skladatel, když mi MFO premiérovala dvě moje absolventské skladby – Rapsodii pro trombon, varhany a orchestr a Soundscape pro symfonický orchestr. Se stejným tělesem jsem také debutoval minulý rok na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského minulý rok, kde jsem s Českým filharmonickým sborem Brno uvedl Mozartovo Requiem d-moll,“ dodal Najvar. Po přestávce oddiriguje ještě Voříškovu symfonii D-dur, kterou provede vůbec poprvé, stejně jako Poulencův Klavírní koncert.

„Pro mě osobně to bude poněkud výzva, budu dirigovat z paměti, což je velmi osvobozující pocit ale zároveň to vyžaduje pečlivou přípravu a studium partitury. Pro nás mladé dirigenty je každý takový koncert malým svátkem a je to velice důležitý den ve školním roce. Dlouho studujete o samotě, u klavíru, cvičíte funkčnost gest, postoj a nakonec s orchestrem vše uplatníte, zhodnotíte, aplikujete. Je to velmi vzrušující pocit, na který se velice těším,“ uzavřel Jiří Habart.

Všichni zájemci jsou na tento zajímavý večer do Besedního domu v předvelikonočním období srdečně zváni. Pro studenty je dokonce volný vstup. Dospělí dají za lístek 150 korun, důchodci jen stokorunu.

Další info:

https://www.facebook.com/events/223273684883327/

Mgr. Luboš Mareček
Mobil: +420 602 275 303
e-mail: marecekjamucz