JAMU v Brně - Aktuality - V prestižní Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně bodovala JAMU

V prestižní Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně bodovala JAMU  

Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně, která se letos uskutečnila už po devatenácté, zná ode dneška své vítěze. Dvouoborové klání pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka. Letos se v ní od 15. do 22. září utkali hráči na kontrabas a violoncello, kteří v den zahájení soutěže nedosáhli věku pětatřiceti let.

Pozoruhodná soutěž skončila v oboru kontrabas triumfem pořádající vysoké školy. Mladí hudebníci Piotr Zimnik (1. místo v oboru kontrabas) a Petr Vašinka (3. místo kontrabas) jsou totiž studenty Hudební fakulty JAMU. Druhé místo v soutěži mladých kontrabasistů obdržel německý umělec Michael Karg. Bronzový Vašinka se o třetí místo rozdělil se svým kolegou z Německa Dominikem Emanuelem Wagnerem.

Hlavní cena nejlepšího interpreta v oboru violoncello zůstala také na české půdě. Laureátem se stal Ivan Vokáč. Stříbrné místo a Cenu za nejlepší provedení skladby Leoše Janáčka zase Shengzhi Guo z Číny. Třetí příčku vybojovali violoncellisté Young-phil Hyun z Korejské republiky a tuzemský hráč Eduard Šístek.

„Soutěž má v současné době nejvyšší parametry, které určují kvalitu mezinárodních soutěží - je tříkolová, finále je doprovázeno orchestrem a výběr repertoáru každého oboru zahrnuje vrcholná díla světových autorů,“ uvedl prezident akce profesor Jindřich Petráš. Děkan Hudební fakulty JAMU v Brně a garant oboru lesní roh dále dodává, že v porotách zasedají vynikající odborníci daného nástroje.

O účast v brněnské soutěži byl také letos skutečně velký zájem, který navíc každoročně vzrůstá. V oboru violoncella ze 106 přihlášených do Brna nakonec dorazilo 90 hráčů. V oboru kontrabasu se přihlásilo 52 mladých umělců a v soutěži se utkalo 38 účastníků.

Mladí umělci dorazili do Brna doslova z celého světa. U violoncella byly zastoupeny státy jako Chile, Finsko, Arménie, Maďarsko, Lotyšsko, Rusko, Chorvatsko, Švýcarsko, Itálie, Mexiko, Polsko, Slovinsko, Německo, Čína, ČR, Španělsko, Japonsko, Rakousko, Jižní Korea, Řecko, Taiwan, Turecko, Austrálie, Belgie, Litva, Francie, Ukrajina, Izrael, Bulharsko, Kolumbie, Bělorusko

Kontrabas reprezentovaly státy jako ČR, Nizozemí, Japonsko, Ekvádor, Polsko, Lotyšsko, Švédsko, Litva, Turecko, Velká Británie, Německo, Taiwan, Finsko, Rakousko, Brazílie, Španělsko, Kazachstán, Řecko, Slovinsko, Bulharsko, Jižní Korea a Čína. (mlk)


fotografie:

Violoncello

  • Ivan Vokáč - 1. místo
  • Ivan Vokáč (s komorním orchestrem Chzech Virtuosi a dirigentem Janem Zbavitelem)
  • Udělování cen: zleva - Ivan Vokáč, Shengzhi Guo, Eduard Šístek, Youmg-phil Hyun

Kontrabas

Piotr Zimnik - 1. místo
Piotr Zimnik - 1. místo

Autor fotografií: Regina Böhmová