Prorektor Hlavica: antiplagiátorský software na JAMU

Také naše umělecká akademie se zapojila do přípravy textu o plagiátorství do magazínu vysokých škol Universitas, kde v nové rubrice Etika vyšel článek o antiplagiátorských systémech (Turnitin, Theses, Plagscan apod.) Přidali jsme se prostřednictvím ankety, v níž náš prorektor pro tvůrčí činnosti a pedagog DF JAMU doc. MgA. Marek Hlavica , Ph.D shrnul zkušenosti za naši dvoufakultní „rodinnou“ školu. Prorektor Hlavica popsal své zkušenosti s námi využívaným antiplagiátorským systémem. Na JAMU používáme Theses ( jako součást ISu).

 

doc. MgA. Marek Hlavica, Ph.D., prorektor JAMU pro tvůrčí činnosti a pedagog DF JAMU

JAMU je relativně malá, takřka „rodinná“ škola a všichni se na ní přinejmenším od vidění známe. A všichni pedagogové velmi dobře znají své studenty a jsou s nimi během studia ve velmi blízkém a téměř každodenním kontaktu. 

V podobně těsném a častém kontaktu jsou i při vzniku závěrečných prací a jsem přesvědčen o tom, že i kdyby do některé z nich „zabloudil“ cizí text, každý pedagog by to rychle poznal už jen podle odlišnosti od stylu psaní či myšlení daného studenta – a důrazně by jej na pochybení upozornil. 

Ale samozřejmě je velmi dobře, že na závěr jejich společného úsilí práci ještě jednou překontroluje systém Theses a pečlivost a správnost práce studenta i pedagoga potvrdí.

FOTO: Luboš Mareček

Celou anketu a příslušné články k téma antiplagiátorství lze najít zde:

 

https://www.universitas.cz/tema/7106-anketa-jaky-vyuzivate-antiplagiatorsky-software