Výrazný absolvent JAMU, klarinetista Martin Adámek

Někdejší student klarinetové třídy Hudební fakulty JAMU Martin Adámek před časem zvítězil v konkurzu do Ensemble Intercontemporain v Paříži (EIC). V současné  době se jedná se o nejvýznamnější světový ansámbl, který se specializuje na oblast soudobé hudby. U zrodu souboru stál Pierre Boulez – jeden z čestných doktorů JAMU. Martin Adámek absolvoval bakalářské studium na HF JAMU v oboru Hra na klarinet a patří k nejvýraznějším absolventům brněnské akademie. Soubor Ensemble Intercontemporain, založený v roce 1976, je výjimečný po celém světě nejen špičkovou kvalitou, ale také tím, že se nejedná o tradiční orchestr. Je složený z 31 sólistů a zaměřuje se na interpretaci současné klasické hudby 20. a 21. století. 

Proč jste se vůbec přihlásil ke studiu na JAMU, kde jste od roku 2014 studoval v klarinetové třídě Víta Spilky a Milana Poláka? 

Na JAMU som sa prihlásil najmä kvôli menovaným profesorom, s ktorými som mal možnosť zoznámiť sa na klarinetových kurzoch v Brne. Taktiež preto, lebo Brno bolo pre mňa ako Slováka, či už finančne alebo vzdialenosťou najprístupnejšie zahraničie. 

Jak na školu s odstupem vzpomínáte? Co jsou podle vás přednosti brněnské umělecké akademie? 

Rozhodnutie študovať na brnenskej Akadémii som nikdy neoľutoval. Najmä vďaka pedagógom. Uvedomil som si, že nemá zmysel cestovať ďaleko do sveta na tie najprestížnejšie svetové univerzity, ak by ste potom nemali byť spokojní s profesormi. 

V září 2014 jste na vaší alma mater vyhrál prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně. Jak na toto prvenství vzpomínáte, představovalo ve vaší kariéře nějaký posun?   

Toto víťazstvo prišlo veľmi nečakane a ešte pred mojím nástupom na Akadémiu. Súťaž mi rozhodne pomohla dostať sa do čo najlepšej formy a vykročiť úspešne do nového akademického roka. 

V polovině června 2016 jste vyhrál konkurz do prestižního pařížského souboru Ensemble intercontemporain, který sdružuje 31 sólistů a věnuje se interpretaci současné hudby 20. a 21. století. Vědí o brněnské akademii kupříkladu vaši kolegové? Jaký zvuk má JAMU ve světě?  

Áno, viacerí vedia, že zakladateľ Ensemble intercontemporain obdržal čestný doktorát práve z mojej almy mater a imponuje im, že škola si týmto spôsobom uctila významnú osobnosť, akou je v histórii umenia Pierre Boulez. 

Co byste vysoké umělecké škole s Janáčkovým jménem ve štítu do budoucna přál? 

Naďalej veľa vynikajúcich študentov, pedagógov a krajine vládu, ktorá si vysoko ctí a dostatočne podporuje umenie.

Mgr. Luboš Mareček, Ph.D.

Velký rozhovor s Martinem Adámkem:
Z HF JAMU do nejvýznamnějšího orchestru

https://is.jamu.cz/do/jamu/doc/5499/obcasnik/obcasnik2017-1_www.pdf