We Are Gob Squad and So Are You

 

 

HaDivadlo, Terén a JAMU uvádějí

Mezinárodní umělecká skupina Gob Squad (DE/GB) se vrací po dvou letech do Brna. V prostorách HaDivadla uvede introspektivní performativní přednášku We Are Gob Squad and So Are You a projekci krátkometrážního autorského filmu Live Long and Prosper.

Dobrý den. Jmenuji se Gob Squad a toto je můj příběh.

Jsem Angličan. Jsem Němec. Jsem muž. Jsem žena, homosexuál a ženatý se dvěmi dětmi. Byl jsem vycvičen pro všechno a pro nic z následujícího: zpěv, tanec, herectví, kritika, jevištní šerm, analýza post-dramatického divadla a také, jak plakat na přání. Bylo mi nabídnuto místo v Královské akademii dramatických umění, abych se naučil hrát jako Kate Weinslet a Laurence Olivier, ale nikdy jsem tam nešel. Během přijímaček mi řekli: „Byl jste vůbec někdy v divadle? Protože to, co tady děláte, nemá s herectvím nic společného – hrajete pouze sám sebe!“.

„Prostě buď sám sebou, buď si věrný, jdi za svými sny a dosáhni hvězd.“ Toto je mantra generace, která oceňuje individualitu jako první a poslední vyjádření svobody. Ale kdo je to vlastně to „já“, co myslíte? Jak jste se stali tím, čím jste? Co dělá Vás právě Vámi? A co se děje, když podnikneme výpravu zvenčí do svého jedinečného konceptu a nahlédneme na svoje „já“?

Použitím textu, archivních videoukázek a soundtracků, toto přednáškové představení zavede publikum k vyprávění kolektivních procesů, velkých témat a živých vzpomínek za posledních dvacet let společné práce, o které se podělí Gob Squad. Všichni nadzvedneme pokličku představení s účastí publika, kde hranice mezi publikem a umělci často mizí úplně.

Brzy po začátku přednáškového představení, Gob Squad zahodí svou pozici přednášejícího, aby na jeho místě mohl zaujmout svou pozici někdo z publika. Pomocí sluchátek dostane publikum instrukce a fyzická identita Gob Squada se přesune do publika, se kterým je „tajně“ domluveno převyprávění příběhů, rozhovorů a scének. Identita se rozestře tím, jak si jednotliví účastníci vyměňují role.

Přednáška o věrohodnosti, pravdě, fikci a kolektivní identitě odkrývá hravě, experimentálním pohledem vše, čím více se do ní lidé zapojují. Užití této techniky nazývá Gob Squad „ herectvím na dálku“, to, co začíná jako přímou přednáškou o metodách a motivaci herecké společnosti, končí dojímavou meditací o podstatě samotné. Tito „herci na dálku“ se ocitají na paradoxním území mezi přežitím a sebe odhodláním, ztrátou kontroly a touhy kontrolu znovu získat. Jde o zkušenost napřaženou mezi zvědavostí, odvahou, připraveností chopit se šance a napjatým vztahem mezi dětinskou svobodou a spíše dospělou odpovědností pro vše, co se zde děje.

„Něžné, vzrušující a nebezpečné…. Výjimečně brilantní kus!“ TOTAL THEATRE MAGAZINE

Poděkování inscenátorů patří trpělivému zkušebnímu publiku, bez něj by inscenace nevznikla.

Po skončení představení se bude následovat promítání filmu Live Long And Prosper – více informací zde.

 

https://df.jamu.cz/gob-squad/

 

 

 

Datum a čas konání: 29. 10. 2021 v 19:30 h

Místo konání: HaDivadlo