doc. Alena Vaňáková
Docentka
tel: 54259 1645
e-mail: 5395@post.jamu.cz
UČO: 5395
Docentka
Komenského nám. 6, Brno 662 15
2NP dveře 113
Pracoviště Funkce
Katedra dirigování a operní režie Docentka

Životopis
  • Alena Vaňáková (nar.1943) vystudovala operní režii v letech 1960 až 1966 na JAMU v Brně u prof. Miloše Wasserbauera. Poté získala další zkušenosti na roční stáži v Berlíně (1966-67) na Deutsche Hochschule für Musik Hanns Eisler u režisérů Götze Friedricha a Waltra Felsensteina.
    Celé své tvůrčí období působila v Janáčkově opeře v Brně, kde vytvořila řadu inscenací především se scénografem Karlem Zmrzlým – z nich nejvýznamnější byly Janáčkovy opery Osud, Výlety pana Broučka, Káťa Kabanova, dále Smetanova Hubička a Pucciniho Turandot, s výtvarníkem Janem Vančurou to byla především Haendelova Rodelinda a Martinů Hry o Marii. V několika inscenacích oživovala dávný půvab barokních oper (autoři krom zmíněného Haendela byli Telemann, Pergolesi, Cimarosa, Fux, Paisiello), naproti tomu inscenovala řadu oper 20. století, např. Stravinského Život prostopášníka, Náměstíčko Wolfa – Ferrariho, Prokofjevův Příběh opravdového člověka či Dobrého vojáka Švejka Roberta Kurky včetně děl tehdy soudobých českých autorů často v československé premiéře (Jiří Berkovec Hostinec u Kamenného stolu, Evžen Zámečník Ferda Mravenec, Josef Berg Eufrides před branami Tymén, Jan Novák Dulcitius a další. Nevyhýbala se ani klasickému opernímu repertoáru a režírovala například Mozartovu Figarovu svatbu, Rossiniho Lazebníka sevillského, Dvořákova Čerta a Káču a Rusalku (tu jako host v Národním divadle Praha 1998). Jako host působila též v operních divadlech v Opavě a Olomouci, v Olomouci se zabývala i operetou (Polská krev Oskara Nedbala, Rose Mary Rudolfa Frimla či Královnin krajkový šátek Johanna Strausse).
    Významnou součástí působení Aleny Vaňákové v oblasti opery je její činnost pedagogická. V letech 1976 až 1982 absolvovala dálkové studium oboru Odborná pedagogika na filozofické fakultě tehdejší Univerzity J. E. Purkyně (dnes Masarykovy). Roku 2000 byla na JAMU jmenována docentkou.
    Učila od roku 1970 do r. 2015 na brněnské konzervatoři, od r. 1994 do r. 2010 na Hudební fakultě JAMU (v letech 1995 až 2000 působila jako vedoucí katedry zpěvu a operní režie). Se studenty obou škol inscenovala více než dvě desítky operních představení. Na JAMU se kromě výchovy budoucích režisérů věnovala zvýšení úrovně práce v Komorní opeře, a to jak po stránce organizační, tak po stránce dramaturgie.
    Na své působení na JAMU navazuje od letního semestru 2016 jako pedagog operní režie.

5. 5. 2016