Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika

Koncepce oboru vychází z předpokladu, že profese televizního a rozhlasového dramaturga a scénáristy vyžaduje jak specializovanou průpravu, tak širší erudici v problematice kulturní historie, masové komunikace a v pestré škále uměleckých a publicistických žánrů

Cílem této mnohostranné výuky je výchova dramaturgů a scénáristů, kteří jsou technicky zruční a zároveň přemýšliví a umělecky tvořiví.

Studijní program proto zahrnuje kromě přednášek o tvorbě rozhlasových a televizních žánrů (včetně praktických cvičení s audiovizuální technikou) také výuku zaměřenou na sociologii masových médií a kultury vůbec, na typologii filmu, na uměleckou kritiku, na dějiny českého a světového divadla a na vybrané kapitoly z poetiky a literární historie. Umožňuje tak posluchačům, aby rozvíjeli svou schopnost reflektovat specifické nároky televize a rozhlasu z širšího kulturního hlediska.

V seminářích autorské tvorby (creative writing) a při výuce o rozmanitých mediálních žánrech jsou studenti podněcováni k samostatným pokusům o kratší publicistické, prozaické a dramatické útvary. Pozornost je věnována také rozhlasovým a televizním adaptacím literárních děl. Právě s ohledem na úlohu, jakou může mít v médiích popularizace divadla, literatury a filmy, klademe důraz na to, aby se posluchači dokázali v těchto oborech orientovat a poznávali různé přístupy výkladové a realizační.

Studium RTDS v rámci DF umožňuje posluchačům kontakt s řadou jiných oborů dramatických umění, s jejich akcemi a projekty. Mohou tak získat představu o možnostech herecké práce nejen na jevišti, ale také před kamerou a mikrofonem. Mají příležitost psát své texty pro konkrétní interprety a ověřit si svou autorskou představu v praxi.

Do prvního kola uchazeči zašlou tři vlastní prozaické texty, rozbor celovečerního hraného filmu a hutné reflexe tří televizních dramatických děl, tří dokumentárních filmů, tří rozhlasových her a tří rozhlasových dokumentů, následně probíhá vyhodnocení zaslaných materiálů. Ve druhém kole pak uchazeč prokazuje kulturní rozhled, schopnost bezprostřední práce na zadané téma a následuje pohovor. Pokud vše proběhne úspěšně, je přijat na tříleté bakalářské studium.

Absolventi bakalářského studia prokazují odborné znalosti v oblasti teorie a historie audiovizuální a audiální tvorby i dramaturgické tvorby. Zvládají kriticky nahlížet a adekvátně aplikovat tvůrčí metody a postupy. Jsou připraveni k originálnímu využívání a rozvíjení myšlenek, postojů a tvůrčích aktivit napříč mediálním spektrem, s důrazem na scénáristickou a autorskou tvorbu. Prohlubují si znalosti ve vybrané oblasti studia - rozhlas, televize, film, nová média - a dokážou aktivně využívat kreativní přesahy do dalších souvisejících oborů. Současně také ovládají základní problematiku autorských práv a jejich využití.

ZNÁMÍ ABSOLVENTI

Jan Motal

Dora Kaprálová

Richard Komárek

Matěj Randár

Tereza Reková

Bakalářské studium připravuje absolventy orientované v rozhlasové, televizní a filmové oblasti, vázané na dramatické umění. Profese televizního a rozhlasového dramaturga a scénáristy vyžaduje jak specializovanou autorskou průpravu, tak širší znalosti v problematice kulturní historie, masové komunikace a v pestré škále uměleckých a publicistických žánrů.

https://studujdf.jamu.cz/rtds

Specifikace oboru
Kód RTDS
Typ Bakalářský prezenční se specializací
Titul BcA.
Doba studia 3 Roky
Obor zajišťuje Divadelní fakulta
Akreditace
B0211A310003 Dra_Tvo:B Dramatická tvorba a média
Akreditováno do 13. 09. 2029