Hudební fakulta JAMU pořádá open-air koncert Janáčkova akademického orchestru

Premiérový open-air koncert Janáčkova akademického orchestru uspořádá přímo před budovou školy Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění.  Koncert se uskuteční 11. května od 20 hodin na venkovním prostranství před fakultou na Komenského náměstí 6. V případě špatného počasí bude přesunutý do Divadla na Orlí. Celý koncert je věnovaný letošnímu 75. výročí založení JAMU.

Na koncertu pod širým nebem se představí dechové složení Janáčkova akademického orchestru pod vedením dirigenta a pedagoga Jakuba Kleckera se dvěma sólistkami – studentkou zpěvu Ekaterinou Krovatevou a studentkou jazzové interpretace a hry na bicí nástroje Anežkou Novákovou.

Návštěvníci se mohou těšit na program, na kterém zazní skladby George Gershwina, Daniela McCartyho, Leonarda Bernsteina, Johanna Strausse, Franze Lehára a Maurice Ravela.

Janáčkův akademický orchestr byl založen ve 20. století za účelem vzdělávání mladých nadějných hudebníků pro jejich budoucí profesi. Už od samého počátku se stal nedílnou součástí Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Hráče orchestru převážně tvoří samotní studenti fakulty. V rámci svého studia se účastní několika projektů spojených s orchestrem, jako například dva samostatné koncerty a několik koncertů a představení ve spolupráci s jinými tělesy či uskupeními. Hráčům je tak poskytována široká škála repertoáru využitelného pro jejich budoucí zaměstnání.

MgA. Jakub Klecker je renomovaným dirigentem, který se v roce 2019 stal hlavním dirigentem JAO. Vystudoval obor dirigování na Hudební akademii múzických umění v Praze ve třídě Jiřího Bělohlávka a Tomáše Koutníka. Od roku 2004 je kmenovým dirigentem souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, později získal také pozici hudebního ředitele opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 2019 se stal šéfdirigentem Moravské filharmonie.

FOTO: JAN ŠMACH