Studenti adaptovali slavný román Betonová zahrada

Ve studiu Marta se 3. června uskuteční premiéra inscenace Betonová zahrada. Autorská adaptace slavného románu Iana McEwana mluví o tom, jaké to je být ponecháni napospas a co uděláme, když stará pravidla přestanou platit a nová ještě nejsou vytvořena. Scénář a režie jsou dílem Adama Steinbauera, který Betonovou zahradu vnímá jako generační výpověď. Situace sourozenců, kterým zemřeli rodiče a oni se rozhodli tuto skutečnost zatajit před světem, je pro mladého režiséra metaforou současné situace. Základním tématem jsou mladí lidé, kterým se zničehonic sesypal svět a nikdo jim nehodil záchranné lano. „Titul jsem vybíral v roce 2019. Netušil jsem, že budu mít pocit, že studenti hrají sami o sobě,“ poznamenal Steinbauer. V originální próze je také významná incestní sexuální linka. „McEwan je občas nazýván autorem perverze. Já s tím nesouhlasím. Vykládám si tuto linku jako nestandardní lovestory o lidech v nestandardní situaci. Nemyslím si, že mám právo je odsoudit,“ doplnil Adam Steinbauer.

Julie, Jack, Sue a Tom. Čtyři sourozenci žijí ve velkém domě uprostřed opuštěného předměstí. Letní prázdniny, rodinná idyla. Ale kde jsou máma s tátou? A co je to tu za podivný zápach? Odstřižení na okraji společnosti, propadají se do temnoty bez záchranného lana. Skočili sami, nebo je někdo popostrčil?

 

 

Inscenaci plnou hlubokých myšlenek je možné ve Studiu Marta navštívit při některé z repríz reprízy 7.6. a 8.6. nebo 19.7.

Je nutné dodržovat aktuální podmínky určené vládou pro účast na hromadné kulturní akci. Více informací o pokynech pro návštěvníky naleznete na webu Studia Marty.

 

 

Překlad: Ladislav Šenkyřík

Scénář a režie: Adam Steinbauer

Dramaturgie: Libor Brzobohatý

Scénografie a světelný design: Judita Mejstříková

Kostýmy: Tereza Jančová

Hudba: Problem of a Tram Approacher

Pohybová spolupráce: Adam Mašura

Projekce: Matouš Ondra

Foto: Veronika Prachařová