Varování v souvislosti se zvýšeným rizikem kyber-útoků

 

Vážení uživatelé,

V návaznosti na současnou situaci a vydaná varování centrály NÚKIB, vás chceme upozornit na zvýšená bezpečnostní rizika. Dbejte zvýšené opatrnosti jak v e-mailové, tak i v telefonické popř. jiné komunikaci. Může se stát, že dostanete podvržený e-mail nebo vám bude někdo telefonovat.

Aktuálně jsou zaznamenány následující tři časté scénáře:

E-mail:
1) Na vysokých školách byl dnes zaznamenán zvýšený příjem falešných e-mailů, které se tváří jako by je posílal vysoce postavený člen některé z univerzit a vyzývá k urgentnímu otevření přílohy v podobě xlsx souboru. Příloha obsahuje destruktivní malware. Přestože čeština v zachycených případech není moc dobrá, i tak prosím buďte ostražití a pokud takovýto nebo podobný e-mail nečekáte nebo se vám nepozdává, přílohy neotevírejte. V případe podezření raději autorovi napište zprávu s dotazem, zdali vám e-mail opravdu zaslal.

Telefon:
2) Volající je „podpora windows“ nebo přímo „support Microsoft“ a chce vám sdělit, že je něco v nepořádku s vaším počítačem, ale při tom je samozřejmě potřeba Vaší spolupráce a sdělení citlivých informací.

3) Volající něco nabízí a součástí volání jsou dotazy na principy obrany a bezpečnosti sítě apod.

Buďte ostražití zejména v případě, kdy Vás někdo bude kontaktovat telefonicky, cizojazyčně, ze zahraničních čísel apod. Nesdělujte citlivé informace, snažte se zapamatovat co nejvíce z hovoru a rozhovor se nebojte ukončit. Nenechte se zaskočit ani případným nátlakem v podobě tvrzení, že volající je zástupcem národní autority, bezpečnostní složky státu, mezinárodní bezpečnostní organizace apod. Kanály a zodpovědné osoby pro tento typ komunikace jsou nastaveny. Jakmile máte pocit, že hovor by neměl být směrován na Vás, ukončete ho.

Všechny nesrovnalosti a podezření posílejte e-mailem na ovis@jamu.cz, v akutním případě kontaktujte telefonicky vedoucího OVIS na tel. čísle 542 592 207.

Děkujeme za spolupráci
OVIS JAMU