Společné kořeny: koncert s Ukrajinou

Studenti Janáčkova akademie múzických umění mohou se speciální slevou (180 korun) navštívit výjimečný koncert na podporu ukrajinských rodin, které utekly před agresí a válkou do České republiky. Není to koncert pro Ukrajinu, ale s Ukrajinou. Výtěžek z koncertu a sbírky zůstane v České republice na rozvoj kulturních aktivit ukrajinských uprchlíků, na podporu udržování jejich tradic.
Režisérem, dramaturgem a moderátorem koncertu je pedagog Divadelní fakulta JAMU Břetislav Rychlík spolu s Maryanou Kozak.

Koncert s názvem Společné kořeny proběhne 24. března 2022 od 20.00 hodin na Hudební scéně Městského divadla Brno a v přímém přenosu ho současně zaznamená a odvysílá Česká televize na programu ČT2 a Český rozhlas. 

Hlavní hvězdou koncertu je ukrajinská zpěvačka, herečka a skladatelka Mariana Sadovska, osobnost světové etno music. Mariana Sadovska se doprovází na indické harmonium (jako kdysi zpěvačka Nico z The Velvet Underground). Jako sběratelka lidových písní se inspiruje tradiční lidovou kulturou Ukrajiny, Polska a Slovenska. Její spolupráce se světoznámým Kronos Quartetem měla vedle Kyjeva premiéry v západní Evropě nebo v New Yorku.

S Marianou Sadovskou vystoupí výrazné osobnosti naší world music, folku i tradičního moravského folkloru:

Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Alicí Holubovou – zahrají například lidovou lemkovskou píseň Plyve kača

Javory beat Hany a Petra Ulrychových

Hrubá hudba (Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky a Lesní zvěř se zpěvačkou Annou Šajdlerovou)

vokální skupina Milánosz

Jura Petrů s dcerou Bohdanou z Kyjova

Ivana Vaňková