V Divadle na Orlí byli oceněni nejlepší dobrovolníci kraje

Do našeho školního Divadla na Orlí si na zdejší jeviště včera přišli nejlepší dobrovolníci z Jihomoravského kraje pro cenu Křesadlo. Na pódiu se setkali vítězní dobrovolníci ze sedmi hodnocených kategorií. Cenu Křesadlo za rok 2020 převzali v prostorách Divadla na Orlí za účasti náměstka hejtmana Jana Zámečníka.
Křesadlo aneb „Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“ se uděluje v sedmi kategoriích. V poslední, sedmé kategorii, vybírá vítěze široká veřejnost na základě hlasování. Kvůli epidemiologickým opatřením se předání cen za rok 2020 nemohlo uskutečnit na podzim loňského roku.
„Cesta pomoci jiným u mnohých dobrovolníků často vede přes osobní zkušenost nebo příběh někoho z blízkých. Pro jiné je to životní cesta. Jejich práce si zaslouží velké poděkování,“ vzkázal oceněným náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník.
V jednotlivých kategoriích zvítězili:
David Kremeník, Hana a Roman Jančiarovi – sociální služby a zdravotnictví
Jan Doležal – vzdělávací a volnočasové aktivity
Olga Hubíková – environmentální aktivity
Štefan Kandalec – komunitní dobrovolnictví
Ivana Černá – umění a kultura
Šijeme roušky v Brně – humanitární a rozvojová pomoc
Milena Filípková – divoká karta veřejnosti
Iniciátorem projektu Křesadlo je organizace HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví. V Jihomoravském kraji byla cena poprvé udělena v roce 2017. Akci zorganizoval Jihomoravský kraj ve spolupráci s městem Brnem a neziskovou organizací Maltézská pomoc. Patronem Křesadla v Jihomoravském kraji je herec a také absolvent JAMU Bolek Polívka.
Všem laureátům srdečně gratulujeme!
Hlavním cílem udělování ceny Křesadlo je upozornit na přínos dobrovolnických činností v naší společnosti, zviditelnit příběhy vzájemné a nezištné pomoci, vyzdvihnout práci dobrovolníků, a především podpořit další lidi k zapojení se do dobrovolnických aktivit. Jde o symbolické poděkování těm, kdo zdarma svůj volný čas věnují obecně prospěšným činnostem, pomáhají postiženým lidem či vedou různé organizace, které rehabilitují myšlenku dobrovolnictví.